GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вхід
Оновлено 11:19 AM, жовт. 15, 2019
Стрічка:

Шановний відвідувачу!

Сервіс "Консультація юриста" перенесено на сайт Мережі правового розвитку (https://ldn.org.ua) докладніше на сторінці Правова допомога

Земля не за заповітом

записано в Спадкування
Середа, вересня 16 2015, 09:26 AM
Добрий день, підкажіть будь ласка, якщо дід склав заповіт лише на будинок, а земельну ділянку не вказав, але ця земельна ділянка на момент написання заповіту вже була приватизована дідом, яким чином буде спадкуватися земля, за загальним спадкуванням? І друге питання як може будинок належати мені, а земля іншій особі, якщо вона успадкує дану земельну ділянку в порядку спадкування?
Подобається

Відповідь прийнято

Середа, вересня 16 2015, 04:44 PM - #Постійне посилання
Загальні норми спадкування в цьому випадку передбачені статтями 1225, 1245 Цивільного кодексу України:

Стаття 1225. Спадкування права на земельну ділянку

1. Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

2. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені.

3. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.

Стаття 1245. Спадкування частини спадщини, що не охоплена заповітом

1. Частина спадщини, що не охоплена заповітом, спадкується спадкоємцями за законом на загальних підставах. До числа цих спадкоємців входять також спадкоємці за законом, яким інша частина спадщини була передана за заповітом.


В Постанові Пленуму Верховного суду України від 16.04.04 № 7 зазначено, що розмір земельної ділянки, необхідної для обслуговування житлового будинку, будівлі або споруди, визначається з врахуванням чинних нормативних документів у галузі будівництва, санітарних норм, правил тощо.

Довідкова інформація. Критерії визначення розмірів земельних ділянок, необхідної для обслуговування житлових будинків, та порядок визначення розмірів містяться в ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» та Державних санітарних правилах планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 19 червня 1996 року № 173.
Згідно з державними будівельними нормами ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" розміщення об’єктів будівництва на земельних ділянках регламентується такими вимогами: відстань до бічної межі ділянки від найбільш виступної конструкції стіни повинна становити не менше 1 м. При цьому повинно бути забезпечене влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок.
Таким чином, визначення розміру земельної ділянки для обслуговування житлового будинку необхідно здійснювати на підставі чинних нормативних документів у галузі будівництва, санітарних норм, правил, враховуючи у кожному окремому випадку відповідні критерії розміщення житлового будинку, його характеристики, проектну документацію міста, району міста тощо, але в будь-якому випадку такий розмір не може бути меншим, ніж один метр до бічної межі ділянки від найбільш виступної конструкції стіни будівлі.


На практиці можуть бути такі варіанти, залежно від конкретних обставин:
1) Будинок і земельна ділянка, як окремі складові спадкового майна, спадкуються кожне за своїми правилами: будинок – за заповітом, а земельна ділянка – за законом. У цьому випадку власник будинку має право користування земельною ділянкою, необхідною для обслуговування будинку (як правило це 2 метри по контуру довкола будинку) та правом сервітутного користування земельною ділянкою, необхідною для проходу/проїзду до будинку. Власник земельної ділянки має право користуватись своїм правом власності (садити город, сад, здійснювати власне будівництво після отримання відповідного дозволу тощо. Однак не може створювати перешкоди в користуванні будинком та його обслуговуванні власнику будинку. (Існує практика продажу будинку без земельної ділянки в одному із сіл Івано-Франківської області).

2) Якщо наявні документи, що земельна ділянка виділялась під житлове будівництво та обслуговування цього житлового будинку, то в цьому випадку право користування усією земельною ділянкою повинно перейти власнику будинку. З часом (за відсутності спорів про власність) земельна ділянка може бути визначена у власність власнику будинку рішенням суду (через набувальну давність).
Подобається
The reply is currently minimized Show
Ваша відповідь