GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вхід
Оновлено 9:21 PM, груд. 13, 2019
Стрічка:
Коли кредит дістався у спадок

До Білозерського Центру правової інформації та консультацій звернулася Наталія Вікторівна* з проханням роз'яснити: як бути, коли після смерті чоловіка у спадок їй дісталася заборгованість за кредитом? Консультацію з цього питання надала юрист Центру Людмила Загоровська.

Згідно з чинним законодавством, борги в нашій країні успадковуються. Відповідно до ст. 1218, 1281 Цивільного кодексу України, зобов’язання з погашення кредиту переходять до спадкоємців у повному обсязі у разі прийняття ними спадщини. У випадку Наталії Вікторівни, вдова не знала, чи відбувалося страхування життя покійного чоловіка при оформленні ним кредиту. Враховуючи цей факт, жінка отримала наступні пояснення юриста.

Дії банків і спадкоємців

У день смерті позичальника відбувається відкриття спадщини, і протягом шести місяців спадкоємці можуть подавати до нотаріальної контори заяви на вступ у права спадкування. Після закінчення цього терміну вони вступають у права спадкування, і тільки після цього у них виникає зобов’язання платити за боргами померлого.

Часто банки «радять» спадкоємцям платити за кредитом з перших днів після смерті позичальника – аби не було прострочення і штрафів, але це суперечить законодавству (ст. 1270 ЦК України – «Строки для прийняття спадщини»).

З моменту смерті позичальника до моменту вступу спадкоємця у права спадщини спадкоємець фактично не має зобов’язань по цій позиці, а значить, зобов’язаний гасити тільки платежі, зафіксовані на день смерті спадкодавця.

Якщо банк спробує стягнути через суд нараховані відсотки і штрафи по кредиту, варто в запереченні наголосити, що за практикою Верховного суду України суди повинні зобов’язати банк скасувати всі відсотки і штрафи, які були нараховані через прострочення оплати кредитних платежів.

Якщо спадкоємці приймають спадщину і погоджуються платити, банк пропонує їм переоформити кредитні угоди.

Не платити по кредиту можна – за певних умов

Якщо ж спадкоємці не хочуть гасити кредит і відмовляються визнати свій борг за кредитом, банк після вступу спадкоємцями у свої права звертається  до виконавчої служби або до суду про подальший продаж майна боржників. 

Якщо спадкоємець не бажає розраховуватися з боргами померлого, можна і відмовитися від успадкованого погашення кредиту. Така можливість теж передбачена законодавством, зокрема ст. 1273 ЦК України. Але, необхідно відзначити, що від самого лише кредиту відмовитися не вийде, треба буде відмовлятися від усієї спадщини, написавши заяву до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.  Таку заяву потрібно подати знову ж таки в шестимісячний термін з часу відкриття спадщини (тобто з дня смерті спадкодавця).

Не платити за кредитом спадкоємцю можна буде і в тому випадку, якщо банк не пред’явить свої вимоги щодо погашення боргу. На вимогу законодавства, так само, як і спадкоємець, кредитор зобов’язаний заявити про себе протягом перших шести місяців після смерті позичальника.

Якщоу померлого позичальника була страховка по кредиту, то борг мусить бути погашений за рахунок виплати страхової компанії.

Отже, кредити в нашій країні успадковуються. Однак завжди можна відмовитися від спадщини чи прийняти її, але при цьому не платити відсотки, штрафи і пеню по кредиту протягом перших шести місяців після смерті позичальника.

*Ім’я змінене з етичних міркувань.

P.S. Центри правової інформації та консультацій створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження» в межах «Правової допомоги малозабезпеченим і вразливим групам громадян». Детальніше про діяльність мережі Центрів, засади та принципи роботи читайте на сайті «Правовий простір».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.