GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Мін’юст та Національна поліція об’єднали зусилля у боротьбі з порушенням прав затриманих (фото, відео)
  • Автор Координаційний центр з надання правової допомоги
  • Опубликовано в  Події
  • 0 комментарии
Голова Національної поліції Хатія Деканоїдзе та міністр юстиції Павло Петренко. Фото: legalaid.gov.ua
Голова Національної поліції Хатія Деканоїдзе та міністр юстиції Павло Петренко.

Міністерство юстиції та Національна поліція підписали меморандум про співпрацю, який сприятиме дотриманню прав затриманих правоохоронними органами громадян та забезпеченню гарантій прав людини на захист. Про це 12 лютого під час підписання документу повідомив міністр юстиції Павло Петренко.

Метою підписання меморандуму є консолідація зусиль Мін’юсту та Національної поліції щодо недопущення порушень прав людини на захист під час затримання, тортур, нелюдського поводження із затриманими, запобігання випадків засудження невинних людей та порушення гарантій адвокатської діяльності.

 - На рівні двох органів буде організовано постійний щоденний обмін інформацією про затриманих, про факти порушень строків повідомлення про затримання, про факти порушень прав затриманих. При цьому в поліції буде створено нове управління з моніторингу порушень прав людини, якого раніше ніколи не було в правоохоронній системі. Це дасть можливість швидко реагувати на факти порушень прав затриманих, - зазначив очільник Мін’юсту.

При цьому він поінформував присутніх, що обмін інформацією буде здійснюватися через центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги Мін'юсту, що забезпечить оперативність реагування на випадки порушення прав затриманих осіб.

 DSC1490

Міністр юстиції Павло Петренко. Фото: legalaid.gov.ua

Другим важливим напрямком спільної роботи, за його словами, стане забезпечення затриманих інформацією про їхні права:

- Аби затримані могли знати, що вони мають право на державного адвоката і не повинні погоджуватися на адвоката, який нав’язується слідчим, а також знали, яким чином отримати державний захист. Це дуже серйозний крок вперед із захисту прав кожної людини, яка потрапляє до правоохоронних органів, - наголосив Міністр юстиції.
За словами Павла Петренка,«Меморандум Мін'юсту та Національної поліції означає, що нова українська поліція, яка створюється за принципами захисту людей, а не тиску на них, і новий український Мін’юст приймають рішення про обмін інформацією по кожному факту можливого тиску чи порушення прав людини слідчими. Маю надію, що цей меморандум і взаємодія адвокатів системи безоплатної правової допомоги та нової поліції буде ще одним запобіжником, щоб кожен українець, який стикається з державою і правоохоронною системою, точно знав, що його права є захищеними».

Голова Національної поліції Хатія Деканоїдзе  у свою чергу зазначила, що нині перед державою стоїть завдання змінити правоохоронну систему так, щоб вона була орієнтована на суспільство та кожного громадянина. Аби кожен громадянин розумів, що поліція захищає, та що поліція є відкритою і прозорою.

 DSC1673

Голова Національної поліції Хатія Деканоїдзе. Фото: legalaid.gov.ua

- У демократичній країні всі мають розуміти, що кожен орган влади забезпечує права людини. Адже права людини – це найголовніше досягнення сучасного світу. Нова Україна народжується в такі моменти, коли ніхто, навіть поліцейський, не боїться надати якусь інформацію. Це і є та прозорість, яка дасть людям відчуття, що правоохоронні органи дійсно захищають людей, - наголосила вона.

 

Посол, Голова Офісу Ради Європи в Україні, Представник Генерального секретаря Ради Європи з питань координації програм Владімір Рістовскі відзначив важливість підписання меморандуму про співпрацю між Національною поліцією та Мін’юстом. За словами Владіміра Рістовскі, меморандум забезпечить реалізацію прав людини, які гарантовані базовими документами Ради Європи. Особливо це стосується забезпечення раннього доступу до правосуддя, а також запобігання застосуванню катувань та нелюдського поводження по відношенню до затриманих осіб. Він нагадав, що Рада Європи через проекти міжнародної технічної допомоги підтримує обидві інституції та зазначив:

- Я хочу запевнити, що Рада Європи й надалі продовжуватиме комплексну підтримку Національної поліції та Міністерства юстиції з метою забезпечення захисту прав людини в Україні, - зазначив він.

 DSC1680

Посол, Голова Офісу Ради Європи в Україні, Представник Генерального секретаря Ради Європи з питань координації програм Владімір Рістовскі. Фото: legalaid.gov.ua

Більш детально про стан взаємодії між правоохоронними органами та системою безоплатної правової допомоги впродовж 3-х років з початку надання такої допомоги в Україні розповів директор Координаційного центру Андрій Вишневський. За його словами, функціонування в Україні системи безоплатної правової допомоги в Україні стало важливим етапом у забезпеченні раннього доступу до правосуддя затриманих осіб.

- Правозахисники сьогодні відзначають той факт, що  наявність безоплатного адвоката є другим за значущістю фактором (після скорочення кількості затримань) зменшення чисельності випадків застосування незаконного насильства правоохоронцями, - зазначив він і повідомив, що щороку центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги отримують близько 30 тис. повідомлень про затримання осіб. У 99% випадків адвокат  прибуває до затриманої особи протягом 2 годин, та та у 89% випадків затримані приймають допомогу адвоката.

 DSC1646

Директор Координаційного центру Андрій Вишневський. Фото: legalaid.gov.ua

Разом із тим, зазначив він, існує низка викликів, таких як неінформування та несвоєчасне інформування центрів з надання БВПД про випадки затримання осіб, випадки схиляння слідством затриманих до відмови від безоплатного адвоката та нав’язування недобросовісних адвокатів, які можуть перебувати у змові зі слідством, неналежне інформування затриманих про право на правову допомогу, недостатня співпраця зі сторони органів внутрішніх справ щодо інформування затриманих про право на безоплатну правову допомогу,  проведення слідчих дій з особами, які не мають статусу підозрюваних, що у подальшому призводило до затримання особи та повідомлення про підозру, зміна місця перебування затриманого з метою ускладнення доступу адвоката до нього та ін. За його словами, практичні заходи в рамках виконання підписаного меморандуму дозволить сформувати ті організаційні рамки міжвідомчого співробітництва, які нівелюватимуть зазначені виклики.

Переглянути презентацію «Національна поліція та система безоплатної правової допомоги: старі виклики і нові можливості  співпраці» - тут

Медиа

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены