GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Обновлено 1:26 PM, Фев 4, 2020
Українці беруть участь у наймасштабніший ромській науковій конференції
Учасники конференції від УЖНу Мирослав Горват, Петро Габрин (ліворуч) та Михайло Зан (перший праворуч) Фото: Фейсбук Мирослава Горвата
Учасники конференції від УЖНу Мирослав Горват, Петро Габрин (ліворуч) та Михайло Зан (перший праворуч)

Щорічна наукова конференція під егідою Міжнародної асоціації "Gypsy Lore Society”  проходить у Молдові, в місті Кишинів з 10 до 12 вересня. У складі делегації – 5 науковців та правозахисників з України, троє з них - представники освітньої програми «Ромські студії в Ужгородському Національному університеті».

«The Gypsy Lore Society Annual Meeting and Conference on Gypsy Studies» - найстаріший і найавторитетніший науковий ромологічний форум у світі.

Запрошення української делегації на захід такого масштабу – це визнання важливості змін у вітчизняній системі вищої освіти щодо вивчення ромської історії та культури. Йдеться зокрема про впровадження в Ужгородському національному університеті програми «Ромські студії». Вона працює в УжНУ вже з нового навчального року. Програма складається з 6-ти дисциплін, що вивчають етногенез, історію і культуру, етнографію і соціологію, культурну спадщину, громадсько-політичний рух та Голокост ромів. Протягом вересня зі студентів формують групу охочих стати сертифікованими спеціалістами-ромологами, а в жовтні розпочнуться лекції та практичні заняття.

Курс викладатимуть четверо унікальних фахівців. Саме троє з них стали учасниками конференції в Молдові: це правозахисники, журналісти, викладачі з Ужгорода Мирослав Горват і Петро Габрин та доцент кафедри політології і держуправління факультету суспільних наук УжНУ Михайло Зан. Також у складі української делегації – правозахисники та науковці з питань ромознавства Наталія Зіневич (Київ) та Сергій Ярмошин (Одеса).

Другого дня на конференції переважала робота в секціях. У фокусі учасників - питання доступу ромів до медицини, дотримання соціальних стандартів, становище ромів у Європі, традиції та культура рома. Саме про це було підготовлено і представлено до обговорення численні презентації.

-          Говорили також про формування ромських громад у Російській імперії, соціальне буття ромів Великої Британіі, контент-аналіз румунських газет щодо ромського питання, політико-партійну структуризацію ромських громад країн Центральної та Східної Європи, - доповнює Мирослав Горват. - Ми брали участь у дискусіях після презентацій. Обговорювали теми, ділилися досвідом на прикладах Закарпаття. Зокрема українська делегація дискутувала проблематику вдосконалення ромських студій в університетському середовищі.

12009626 881714145244789 6388841302921883955 n

День другий. Презентації та дискусії. Фото: Фейсбук Мирослава Горвата.

За словами Мирослава Горвата, конференція зібрала науковців з ромського питання з близько 30-ти країн світу. Водночас представники нашої делегації вже заявили про наміри організувати в найближчому майбутньому хоча і не таку масштабну, але значну наукову конференцію на Закарпатті, на базі УЖНу. На думку викладачів, це є важливим кроком у створенні системної основи для науково-дослідницького вивчення питань ромології. Також це розширить співпрацю на рівні університетів з такими країнами як Угорщина, Румунія, Балканськими країнами, в яких давно діють потужні ромознавчі осередки.

Довідка
Участь делегації з Ужгорода стала можливою за сприяння Міжнародного фонду "Відродження".

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены