GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Обновлено 11:42 AM, Май 25, 2021
Громадяни без громадянства зможуть скористатися «міграційною амністією»

Понад 20 років тому розпався Радянський Союз, але відлуння цієї геополітичної події відчутні досі. У Одеській, Вінницькій та Чернівецькій областях України проживають сотні громадян молдавської національності, які не мають жодних встановлюючих особу документів та які юридично не є громадянами України.

Для осіб без громадянства молдавської національності, чий статус спричено розпадом СРСР і які постійно проживають в Україні близько 20 останніх років, чи не єдиною надією отримати очікуване українське громадянство залишається проведення "міграційної амністії". Це питання немає жодного політичного підгрунтя, торкається лише обмеженої кількості людей, котрі через своє здебільшого "латентне" безгромадянство повністю обмежені в усіх можливих правах. Таких людей можна ідентифікувати за певними критеріями та застосувати щодо них ряд спрощених юридичних та адміністративних процедур, котрі в кінцевому випадку дозволять їм самостійно отримати довгоочікуваний статус громадянина України. Саме це являється головним завданням партнерської ініціативи Одеської обласної організації Комітет виборців України "За легалізацію без дискримінації", котра почала впроваджуватися з початку 2014 року за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Проблема полягає у тому, що вже друге покоління людей молдавської національності, які проживають на території України, не мають громадянства жодної країни та належних документів (паспорта, свідоцтва про народження). Така ситуація повністю позбавляє їх всіх можливих прав, змушує не жити, а виживати. Через відсутність певного статусу вони обмежені, зокрема, в реєстрації народження та шлюбу, отриманні освіти та соціальному забезпеченні, доступу до охорони здоров'я та правосуддю, офіційного працевлаштування, володіння майном, участі у політичному житті та свободи пересування.

Абсолютна більшість цих "латентних" осіб без громадянства повністю пов'язана з Україною і не просто хоче тут залишитися, а немає жодних інших варіантів. Люди пов'язані з Україною житлом, працею, сімейними зв'язками тощо, і абсолютно втратили будь-який зв'язок з Молдовою чи Придністров’ям. Проте, для цих людей на шляху до громадянства є декілька значних проблем. В першу чергу, це їх правова неграмотність, "застарілість" питань та відсутність документів, недовіра до влади та страх перед можливими санкціями, скрутне фінансове становище (часто перебування за межею бідності). Крім того, це заскладна та тривала процедура легалізації таких осіб, відсутність полегшених процедур та вимог для отримання українського громадянства, часто відсутність елементарних роз'яснень з боку відповідних органів влади, елементарної уваги та сприяння.

Тож впровадження "міграційної амністії" має на меті провести комплексний громадський моніторинг в Одеській, Вінницькій та Чернівецькій областях, щоб визначити масштаби та географію проблеми, встановити точний профіль осіб без громадянства, прояснити причини та перешкоди для вирішення проблем безгромадянства (у тому числі, прогалини в законодавстві та адміністративній практиці). Таким громадянам треба буде роз'яснити їх права та обов'язки та залучити їх до активних дій з легалізації на території України. Допомагати людям без громадянства будуть юристи, надаючи безоплатну первинну та вторинну правову допомогу. Попрацювати доведеться й з чиновниками міграційної служби, юстиції, органів місцевого самоврядування, розповісти їм про досвід інших країн та поширити брошуру “Особи без громадянства: міжнародні стандарти поводження”.

Тим більше, що "міграційну амністію", як засіб легалізації іноземців на власній території застосовано в багатьох країнах світу. Так, в Іспанії та Португалії вона дала змогу легалізувати близько 400 тисяч осіб, з яких більш як 200 тисяч наших співвітчизників. Певний законодавчий плацтдарм для розгортання ініціативи в нашій країні вже закладено, адже з 23.06.2013 року набули чинності в Україні Конвенція про скорочення безгромадянства 1961 року та Конвенція про статус апатридів 1954 року. Тепер важливо, щоб держава продемонструвати зацікавленість та готовність спільними зусиллями віднайти такий шлях скорочення безгромадянства, котрий буде прийнятним, реальним на недискримінаційним для негромадян.

Одеська організація Комітету виборців та інші організації партнерства готові як до підготовки відповідних документів (визначення статуса, спрощення процедур тощо), так і до практичних дій щодо впровадження "міграційної амністії", в тому числі перевірки статусу та документування. Також реалізація проекту передбачає проведення просвітницької та інформаційної кампанії у ЗМІ, виготовлення та розповсюдження брошур, посібників та відеороліку.

Проект зі скорочення безгромадянства осіб молдавської національності, спричиненого розпадом СРСР, здійснюється Одеською обласною організацією ВГО “Комітет виборців України” за фінансування Європейського союзу.

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены