GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Обновлено 12:54 PM, Дек 14, 2020
Підпал ромського табору на Лисій горі: правозахисна акція та реакція медіа (фото, відео)
Підпал ромського табору на Лисій горі: правозахисна акція та реакція медіа (фото, відео) Фото: VECTOR:media

Хоча погроми ромських табрів у нашій країні та в Києві зокрема стаються не вперше, підпал поселення на Лисій горі 21 квітня викликав доволі широкий резонанс серед правозахисної спільноти, громадян та в медіа. Однак більш цінним у даному випадку було б нарешті дочекатися результатів  з боку поліції та державних органів.

«Головна наша вимога – це аби ці справи розслідувалися»

Розслідувати розгін та підпал ромського поселення представниками праворадикальної організації С14 вимагали 27 квітня активісти, які пікетували 27 квітня Головне управління Національної поліції у Києві. «Антипогромним суботником»* акцію її учасники назвали в піку заявам організаторам розгону табору, які нарекли свої дії щодо ромів «суботником», буцімто призваним очистити заповідну місцину Лисої гори. Натомість активісти пропонували прибічникам таких «прибирань» очистити свої голови від сміття і застерегли суспільство, що наступними жертвами таких ксенофобських проявів можуть стати й інші «неугодні»: представники інших нацменшин, ЛГБТ, журналісти і т.п.  

«Головна наша вимога – це аби ці справи розслідувалися. Адже такі прецеденти були не тільки в Києві, а й в інших регіонах України. На жаль, ми поки не бачимо жодного руху в їх розслідуванні. Треба давати ромам можливість інтегруватися в українське суспільство, а не чинити так», — зазначив організатор акції Андрій Кулібаба в інтерв’ю Громадському радіо.

31396654

Акція "Антипогромний суботник" у Києві. 27 квітня. Фото: VECTOR:media

3147258

Акція "Антипогромний суботник" у Києві. 27 квітня. Фото: VECTOR:media

 

Примітно, що приблизно через 15 хвилин після початку акції прес-служба столичної поліції заявила про створення робочої групи для захисту прав ромів. Таке рішення прийняв голова Нацполіції України на зустрічі з начальником поліції Києва Андрієм Крищенком та керівником адвокаційного центру Української Гельсінської Спілки з прав людини (УГСПЛ) Борисом Захаровим. До складу робочої групи увійдуть представники місцевої влади, поліцейські та правозахисники.

При цьому варто зазначити, що кримінальне провадження щодо подій на Лисій горі поліція відкрила лише на 5-й день після підпалу, після того як у мережі з’явилося відео, на якому видно, як дорослі роми з дітьми біжать від молодих людей у масках та без масок. Деякі молодики кидають у ромів камінням і використовують газові балончики.  Чути, як роми звуть на допомогу поліцію. 

Відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено за 2 статтями Кримінального кодексу України: порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або ставлення до релігії та хуліганство.

«Вони, певно, так само заважали і Гутлеру в 30-ті роки»

Ілюстрацією того, що поступово приходить усвідомлення серйозності проблеми, назвав майже 10-хвилинний сюжет у підсумковому тижневому випуску на телеканалі ТСН керівник Групи моніторингу прав національних меншин в Україні  В’ячеслав Лихачов

«Незалежно від того, як ми ставимося до того, що певні представники громадськості вирішують, кому і де жити й комусь виставляють ультиматум, кому звідки їхати, достатньо чітко можна зафіксувати, що подія відбувалася з використанням насилля. Діяльність представників С14 є порушенням кримінального законодавства. Це був у прямому сенсі цього слова погром, коментує Лихачов.

Він роками досліджує життя ромів, яких за неофіційними підрахунками в Україні понад 200 тисяч, і стверджує: тих, хто веде кочовий спосіб життя, далеко не ключовий відсоток від загальної ромської спільноти.

647772

Фотоскрін сюжету ТСН. Тиждень.

«Аби подолати наслідки, слід боротися з причинами. Виганяти ромів або будь-кого, хто поводиться асоціально або відносно кого суспільство вважає, що вони поводяться асоціально, це не вирішення проблеми. В першу чергу, освіта, включення молоді та дітей в освіту – і формальну, і неформальну», переконаний В’ячеслав Лихачов.

Водночас журналісти задаються питанням, кому це все таки потрібно? Адже роми приїздять до Києва на поминальні дні щороку, але досі це не завершувалося таким гучним скандалом.

Предствник УГСПЛ Борис Захаров має щодо цього думку, що таке нагнітання ситуації є вигідним певним силам, які намагаються роз’єднати українське суспільство.

647771

Фотоскрін сюжету ТСН. Тиждень.

 

«Дуже легко роз’єднувати суспільство, грати на якихось низьких почуттях, почуттях ненависті, формувати негативний імідж країни за кордоном і говорити, що в Україні – неонацисти, ромофоби, антисеміти», пояснює він.  

«Ми прийшли, в першу чергу, не боротися саме з циганами, а боротися з їхніми негативними проявами», - запевняє на камеру координатор праворадикалів із С14 Сергій Мазур і додає, що до спалення табору заздалегідь з муніципалами навідувалися для мирних перемовин. Дали ромам кілька днів, щоб забратися. Частина людей злякалася і покинула Лису гору, а щодо тих, хто не підкорився, представники С14, як говорить Мазур, вирішили «самі проявили якусь ініціативу», оскільки буцімто «правоохоронні органи дуже часто зволікають». І виправдовує дії свої та своїх однодумців тим, що їм не байдуже до природи Лисої гори, а роми проявляють асоціальну поведінку, на яку скаржаться дуже багато громадян.

647774   

Фотоскрін сюжету ТСН. Тиждень.

«Те, що вони тут смітять, так, почасти десь так. Але, вибачте, вони, певно, так само заважали і Гітлеру у 30-ті роки», - коментує журналісту ТСН активіст Павло, який провів знімальну групу окраїною столичної Троєщини, те також стихійно оселилися роми. Мешканці цього поки що вцілілого табору теж побоююся, чи не будуть вони наступними…

Нагадаємо, 26 квітня Міжнародний фонд «Відродження» у своїй офіційній заяві категорично засудив  насильницькі дії, зокрема примусове виселення та підпали майна,  вчинені на ґрунті етнічної ненависті щодо ромів, які мешкали на вулиці Лисогірській у Києві. Фонд зокрема закликав  правоохоронні органи оперативно і неупереджено розслідувати цю справу та передати її на розгляд суду.

Більше фото з акції «Антипогромний суботник» тут.

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены