GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Лощинівська справа може стати для суспільства «щепленням від ксенофобії та беззаконня» (відео)
Володимир Кондур – адвокат, керівник Правозахисного ромського центру. Фото: Фейсбук.
Володимир Кондур – адвокат, керівник Правозахисного ромського центру.

Адвокати громадської організації «Правозахисний ромський центр» продовжують  відстоювати порушені права ромів Лощинівки. Розгляд справи по суті після кількамісячної перерви нарешті продовжився 29 січня в Окружному адміністративному суді м. Одеси. На думку правозахисників, судовий процес може стати прецедентом для суспільства, надто враховуючи антиромські настрої, що останнім часом фіксуються у різних регіонах України. 

 

Від дня подій у Лощинівці минуло майже півтора року. Тоді, 29 серпня 2016-го, громада села, що в Ізмаїльському районі Одеської області, насильно виселила місцевих ромів, попередньо влаштувавши погроми їхніх будинків. Причиною масового спалаху гніву стало вбивство дівчинки, скоєне одним із місцевих жителів, буцімто ромом за національністю. Всіх ромів села тоді звинуватили у різноманітних «злочинах» і на «народному» зібранні за участі представників місцевої влади вирішили вигнати за межі села.  Вигнанців супроводжувала поліція, захищаючи ромських жінок від розлюченого натовпу.

57200

Народне віче лощинівської громади. Фото: ukranews.com

 

19926555

Ромів виселяють з Лощинівки у супроводі поліції. Серпень 2017 р. Фото: gazeta.ru

Відтоді 7 ромських родин фактично залишаються безхатченками, а звернення правозахисників до влади різних рівнів надати людям хоча би тимчасове житло, досі не дали результатів.
Відтак, за словами адвоката, керівника Правозахисного ромського центру, голови Коаліції ромських НУО України Володимира Кондура, позов подано саме з огляду на бездіяльність Головного управління Національно поліції в Одеській області та протизаконні дії сільського голови Лощинівки Віктора Паскали. Ромам, які втратили житло і майно, позивачі також вимагають відшкодування матеріальних збитків у сумі 700 тис грн.

Судовий процес: стратегічно важливий і багатостраждальний

Сам судовий процес щодо подій у Лощинівці можна назвати багатостраждальним і водночас стратегічно важливим.

«Розпочатий судовий процес може стати важливим прецедентом для суспільства в цілому. Події останніх місяців, коли в різних регіонах України лунають заклики до виселення ромів, до створення загонів для боротьби з «ромською злочинністю», доводять: бездіяльність влади, підтримка нею дискримінації за етнічною ознакою дуже небезпечні. У будь-який момент і в будь-якому місці Лощинівка може повторитися, як страшний поганий сон. І тому справедливе рішення суду щодо лощіновскої справи є важливим для всієї України. Не тільки як доказ незалежності судової системи, а й як щеплення від ксенофобії та беззаконня», – зазначає журналістка Тетяна Герасимова у своєму репортажі про судове засідання 29 січня для інтернет-ресурсу Центр правового моніторингу «Гідність».

На шляху до правосуддя стороні захисту в лощинівській справі довелося (і доводиться) долати чимало перепон. Володимир Кондур і його колега, адвокатеса Юлія Лісова багато місяців боролися за те, щоби суд таки прийняв цей позов.

Адвокатеса Юлія Лісова. Фото: УГСПЛ.

-      Справа розглядається з літа 2017 року, – розповів у день судового засідання Володимир Кондур. – Були великі складності з тим, щоб позов взагалі взяли до розгляду: ми подавали апеляцію, адмінсуд не хотів її приймати. Ми добилися того, щоб справу відкрили, і сьогодні вона нарешті розглядається по суті. Оскільки з 2018 року набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства, справа буде слухатися з самого початку, за правилами загального позовного провадження.

Варто зазначити, що це – не єдиний позов постраждалих у Лощинівці. Ще одну кримінальну справу відкрито в Ізмаїльській поліції, її розслідують слідчі місцевого управління, говорить пан Кондур. Справу, що розглядається з вересня 2016 року,  відкрито за заявою 7 ромів, які мають статус потерпілих. При цьому статус потерпілих адвокатам довелося доводити у судовому порядку. Наразі розгляд справи затримується через необхідність провести будівельну експертизу – саме вона має визначити ступінь пошкодження будинків,  зруйнованих внаслідок антиримських погромів у Лощинівці.  На підставі висновку експертів адвокати зможуть подати позов у кримінальній справі – і рухатися далі.

Ще одну кримінальну справу щодо подій у Лощинівці було порушено  у вересні 2016 року проти регіональної поліції, говорить адвокат. Однак на сьогодні сторона захисту вже вдруге оскаржує її закриття і вказує на неналежний розгляд слідством наданих доказів та формальний підхід до справи.

-      Справу розглядав Приморський суд. На певному етапі ми добилися її розгляду, суд вказав, які конкретно докази слід розглянути. Але зрештою пройшло близько 2 місяців, і справу знову закрили. Суд надіслав ухвалу про її закриття – буквально копію першої, де було зазначено, що підстав для відкриття справи суд не бачить. Другу ухвалу ми по суті теж оскаржили, і тепер чекаємо на засідання з цього питання, – уточнює Володимир Кондур.

Вигнанці поневіряються, влада мовчить

Доля виселених у серпні 2016-го ромів – найбільш наболіле для правозахисників питання.

-      Можна подавати багато позовів і відкривати багато справ, а люди й досі знаходяться, можна сказати, на вулиці. Вони вимушені винаймати житло за власний кошт. Держава не бере у цьому ніякої участі. Місцева влада теж – скільки ми не зверталися і до місцевої, і до районної адміністрацій… – свідчить Володимир Кондур.

По суті, на сьогодні жодного рішення щодо виселених з Лощинівки ромів влада не прийняла. Правозахисники неодноразово писали листи, аби ромам, які постраждали не за власної волі, надали тимчасовий притулок. Навіть вказували конкретні місця, де вигнанці могли б отримати тимчасовий притулок – у селах поблизу Ізмаїла, де є вільне житло.

270454

Погром будинків ромів у Лощинівці. Фото: hromadske.ua

 

Лощинівка. Будинки ромів після погромів. Фото: UNIAN, odessamedia.net

Листування із владою почалося ще наприкінці 2016 року, говорить правозахисник. Письмові вимоги повторили у 2017-му: останні листи подали приблизно у жовтні-листопаді минулого року.

-      Подавали листи на ім’я на губернатора (Одещини – ред.), вказували  конкретні села,  аби ромів там прийняли, надали житло або землю – хоча б щось. На жаль, відповіді ми й досі не отримали, - констатує пан Кондур.

І говорить про наміри Правозахисного ромського центру оскаржувати таку бездіяльність, оскільки вважає її значним порушенням: представники влади мають надати відповідь, навіть якщо й негативну. На думку адвоката, це робиться навмисно, аби не було прецеденту, аби ухилитися від відповідальності, а не вирішити проблему.

Водночас правозахисники сподіваються отримати рішення Окружного адмунсуду Одеси вже до квітня 2018 року. На даному етапі суд розгляне показання свідків, потім – докази, в тому числі відеоматеріали подій 27 серпня 2016-го. Наступне засідання призначене на 25 лютого 2018 року. На нього в якості свідка викликають начальника поліції Ізмаїльського району.

 

 

P.S. Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню, працюють за підтримки Ромської програмної ініціативи  Міжнародного фонду «Відродження».  Детальніше про діяльність центрів та життя ромської громади України читайте на сайті «Правовий простір» у рубриці «Посилення ромських громад».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены