GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Понад 40 матеріалів у ЗМІ містили мову ворожнечі при висвітленні конфлікту в Лощинівці, – правозахисники
"Листівки ненависті", що з'явилися на Одещині після антиомських погромів у Лощинівці. Фото: cvu.od.ua
"Листівки ненависті", що з'явилися на Одещині після антиомських погромів у Лощинівці.

Навіть побіжний аналіз публікацій виявив понад 40 матеріалів у ЗМІ регіонального та центрального рівня, що містили прояви мови ворожнечі щодо антиромських погромів у Лощинівці. І це тільки на початковому етапі досліджень, що їх ведуть правозахисники Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України».

Дослідження щодо мови ворожнечі (англ. - hate speech) у регіональних медіа стартувало у квітні 2017 року. Навіть на першому непублічному, «польовому» етапі правозахисники стверджують: використання мови ворожнечі, зокрема щодо ромів, переселенців, біженців, політичних опонентів, представників ЛГБТ протягом останніх років набуло в Україні загрозливих розмірів.

«Особливо загрозливою тенденцією є широке публічне використання мови ворожнечі – зокрема засобами масової інформації. Незважаючи на вимоги національного законодавства та відповідні стандарти, на практиці журналісти часто відкрито та безвідповідально вдаються до мови ворожнечі», - констатують  вони.

Не без впливу медіа вигнані роми не могли знайти притулку

Вивчивши матеріали в регіональних та центральних ЗМІ трьох областей України (Одеської, Чернівецької та Харківської) щодо антиримських погромів у селі Лощинівка наприкінці серпня 2016-го, правозахисники виявили понад 40 статей, що містять hate speech. А саме: журналісти вказували національність підозрюваного (у багатьох випадках без рішення суду прямо називали його вбивцею та ґвалтівником), використовували образливе та стереотипне «циган», протиставляли ромську громаду місцевим жителям чи іншим національностям тощо. Коментарі під такими статтями, розміщеними в інтернеті, лише підтверджують величезний вплив «заряджених» мовою ворожнечі журналістських матеріалів на поширення конфлікту та дискримінаційних поглядів серед громад.

Дослідники зазначають, що не без впливу медіа, родини ромів, які вимушені залишити Лощинівку, відмовлялися приймати в інших населених пунктах, ставилися до них, як до злочинців.

Проект завершиться звітом і рекомендаціями експертам і чиновникам

Ініціатива, що впроваджується Одеською організацією ВГО «Комітет виборців України», має на меті не лише знизити рівень мови ворожнечі у ЗМІ, а й посилити спроможність, відповідальність та вміння журналістів толерантно та недискримінаційно виконувати свої професійні обов’язки, не провокуючи розпалювання конфліктів та порушення прав людини.

Наразі тривають основні дослідження – моніторинг та аналіз самих журналістських матеріалів в регіональних мас-медіа трьох областей на предмет використання hate speech за певним ознакам. Паралельно з цим правозахисники вивчають український та європейський досвід протидії мови ворожнечі в ЗМІ – щоб сформулювати рекомендації та стратегію подальшого застосування результатів моніторингу.

«Польові» дослідження мають завершитись у вересні 2017-го підготовкою відповідного звіту та рекомендацій (українською та англійською). Звіт проілюструють інфографікою та історіями людей, які постраждали від поширення мови ворожнечі в ЗМІ.

Протягом жовтня 2017 року звіт планують публічно презентувати та обговорити на регіональному і національному рівнях. Уточнені рекомендації направлять до експертних українських та міжнародних установ, профільних державних органів влади – аби посилити роботу з попередження та протидії використання мови ворожнечі.

Журналістів навчатимуть уникати hate speech

Інший важливий компонент ініціативи стосується посилення спроможності місцевих журналістів уникати та протидіяти мові ворожнечі при підготовці журналістських матеріалів. Журналістів навчатимуть за програмою, сформованою на основі проблем та потреб, виявлених під час моніторингового етапу проекту. Вона міститиме проведення серії регіональних тренінгів для редакторів, журналістів та блогерів (попередньо в Одесі, Чернівцях та Харкові), а також заняття для студентів-журналістів.

Крім того, серед представників ЗМІ буде поширена друкована практична пам’ятка та окремі поради на он-лайн ресурсах та соціальних мережах з питань протидії мові ворожнечі в журналістській сфері.

5 міні-проектів отримають фінансування

Задля максимального практичного ефекту навчання, будуть профінансовані кращі журналістські продукти, які висвітлюватимуть проблеми використання hate speechу ЗМІ або викриватимуть її використання в публічній сфері. Таке фінансування отримають щонайменше 5 міні-проектів, за результатами проведеного конкурсу серед учасників регіональних навчань. 

Варто нагадати, нещодавно на прес-конференції в агенстві УНІАН за участі Міжнародного фонду "Відродження" правозахисники наголосили, що факти переслідувань, нетолерантного ставлення до ромської нацменшини в України з’явилися на початку 2000-х років, але частота їх зросла останніми роками. 

Довідка
Ініціатива «Мова ворожнечі» в українських ЗМІ: ідентифікація та протидія» впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової підтримки Посольства Федеративної Республіки Німеччини в Україні.

За матеріалами прес-служби  Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України».

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены