GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Виставка «Пам'ятай, аби протистояти» про геноцид ромів у Трансністрії

На вебсайті Українського центру вивчення історії Голокосту розміщено виставку "Пам'ятай, аби протистояти" про геноцид ромів у Трансністрії.Вона є результатом міжнародного проекту, який разом виконували молоді активісти з України, Молдови, Німеччини та Румунії. 

Упродовж 2015-2016 років німецька організація Bildungswerk für Friedensarbeit ("Освіта заради співпраці") виконувала міжнародний проект, який був сфокусований на історії геноциду ромів у так званій Трансністрії – регіоні між річками Дністер та Південний Буг, який під час Другої світової війни був окупований Румунією. 
 Група молоді, роми та нероми з України, Молдови, Німеччини та Румунії, відвідала місця південної України, де у 1942-1944 роках опинилися роми, депортовані з Румунії, Бессарабії та Буковини, багато з яких загинули внаслідок голоду, епідемій та знущань з боку місцевої влади, а подекуди навмисних масових вбивств. Разом з тим, учасниками подорожей були знайдені як в Румунії, так і в Україні сьогодні вже старенькі роми, яким вдалося пережити геноцид, а також місцеві мешканці-нероми, які на власні очі бачили те, що відбувалося з приреченими на смерть.

Результатом проекту є виставка, яка вдало поєднує різні виміри цього трагічного явища та його значення для сьогодення. Передусім, це історичний аспект, який ознайомлює відвідувачів виставки з обставинами депортації ромів з Румунії та їхнього перебування у Трансністрії. Водночас, завдяки відвідинам тих місць учасниками експедиції та спілкуванню з тими, хто пережив геноцид, презентується сучасний стан пам’яті про цю подію в різних країнах та суспільствах, які сьогодні є нащадками тих часів.

Kaiser Stanesku

«Ми пішли як квіти, а повернулися як ворони». Зі спогадів Кайзера Станеску, 1921 роу народження, район Галац. Фото: romagenocide.com.ua

Крім того, виставка висвітлює сьогоднішнє становище ромських громад в охоплених проектом країнах та, констатуючи факт, що упередження та забобони щодо ромів із сьогоденного життя не зникли, застерігає суспільства від повторення трагічних помилок минулого.

В листопаді 2016 р. україномовну/російськомовну версію пересувної виставки було презентовано в м. Одеса (див. тут), а в січні 2017 р. німецькомовну/румунськомовну її версію було представлено у м. Берлін (див. тут).

Український центр вивчення історії Голокосту взяв участь у підготовці та редагуванні україномовної/російськомовної версії виставки. З люб’язного дозволу організаторів виставка розміщується на сайті проекту «Геноцид ромів (циган) в добу окупації України (1941-1944): дослідження, викладання, увічнення пам’яті» для ознайомлення з нею усіх зацікавлених, передусім ромів України, а також освітян, учителів, усім, хто цікавиться історією ромів на теренах України під час Другої світової війни.    

Постери виставки можна завантажити у якісному вигляді у форматі PDF тут.

Нагадаємо, раніше Правовий Простір публікував статтю про трагедю ромів у Трансністрії. Свідчення масового знищення ромів на Півдні України у роки Другої світової війни дослідила Ірина Моторна - вчителька історії з Одещини, кандидатка історичних наук, дослідниця геноциду ромів у Трансністрії.

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены