GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Історія, культура, колорит: одеситів запросили на фотовиставку про ромів (фото, відео)
Презентувала виставку Жужуна Дудучава, голова ГО "Романі збора". Фото: ГО "Романі збора".
Презентувала виставку Жужуна Дудучава, голова ГО "Романі збора".

Одеське обласне товариство ромської культури «Романі Збора» відзначило Міжнародний день ромів одразу двома заходами. До свята громадська організація підготувала історично-культурну фотовиставку та провела  мітинг пам'яті.

На чорно-білих світлинах 30-60 років ХХ століття – колоритні красиві люди. Це – роми Одеси. Ось дітки в дитячому садку, на новорічному ранку, ось молоді вояки, учасники Другої світової війни, ось прекрасні наречені на весіллі, а ось просто картинки з життя легендарної одеської комуналки. Все це – світлини фото виставки під назвою «Рома».

65477971

На відкритті фотовиставки. Ромський правозахисник Петро Бонар. Фото: ГО "Романі збора".

На експозиції, що відкрилася 17 квітня у Центріболгарської культури, представлені понад півсотні рідкісних та оригінальних фото. Збирали їх члени ГО «Романі збора» та волонтери у приватних архівах своїх родин та сімей корінних ромів Одеси. Експонати виставки – лише частина зібрання, розповідає ініціаторка та організаторка виставки, керівниця товариства «Романі збора» Жужуна Дудучава.

-      Фотоархів формували всі члени нашої організації, в тому числі й молоді активісти: Анна Бурдейна, Борис Чекін, Емма Муртазова. Світлини збирали в Одесі, у родинах, які належать до кримськотатарської групи одеських ромів. Основний архів ще не оброблений. Зараз у ньому вже близько 250 унікальних фото, -розповыдаэ вона.

Архів постійно поповнюється: за останні роки дослідникам вдалося зібрати також фото ромів кишинівської та власької етнічних груп. А нещодавно до колекції додалися листівки з фото ромів, які до Одеси привезли з Санкт-Петербурга.

3213467

Листівка з архіву ГО "Романі збора". Фото надано Ж. Дудучавою.

-      Ми сподіваємося, що ця фотовиставка, які ми організовуємо в Одесі не вперше, знову дасть можливість всім, хто її відвідає, більше дізнатися про ромів, глибше зрозуміти і дізнатися про нашу культуру і ментальність, познайомить із побутом та традиціями ромів, - зазначає керівниця "Романі збора".

Виставка в Одесі, власне, як і всі заходи, які проходять з нагоди Міжнародного дня ромів в усьому світі, на переконання пані Дудучави, сприяють подоланню стереотипів, що склалися щодо ромів, привертають увагу суспільства до історії, культури та проблем сьогодення ромського народу.

Таким є і урочистий мітинг, який організація провела у Прохоровському сквері Одеси 17 квітня. Його учасники поклали квіти до пам'ятного знаку жертвам голокосту ромів та до стели, спорудженої на знак пам’яті про ромів, які загинули в період Другої світової війни. Вшанувати їх хвилиною мовчання прийшли лідери ромських громадських організацій, представники ромської громади Одеси, національно-культурних товариств, молодіжних організацій та медіа.

3217655

3212765

Урочистий мітинг і покладання квітів. Фото: ГО "Романі збора".

Під час заходу присутні дізналися, що в Одеській області, лише за офіційними даними, проживає близько 4 тисячі ромів. За даними ж моніторингу громадських ромських організацій,ромів на Одещині – понад 25 тисяч. І дуже важливо за допомоги таких заходів розповідати людям якомога більше про ромьский народ, а ромьскій громаді, у свою чергу, необхідно розвиватися, інтегруватися у сучасне суспільство. При цьому, говорить Жужуна Дудучава, тішить і те, що свідомість ромів поступово змінюється, і суспільство починає по-новому бачити цей етнос.

Більше фото та відео – тут.

 

Довідка
Заходи проведено за підтримки Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження».

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены