GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Листопад від «Романі черхень»: троє ромів – з паспортами, двоє – з «пропискою»
За допомоги консультанта Роланда Бругоша (ліворуч) пан Емерих (праворуч) вперше за 37 рокыв отримав паспорт - і одразу влаштувався на роботу. Фото: ГО "Романі черхень".
За допомоги консультанта Роланда Бругоша (ліворуч) пан Емерих (праворуч) вперше за 37 рокыв отримав паспорт - і одразу влаштувався на роботу.

Лише протягом листопада співробітники Ужгородського  Центру правової  інформації та консультацій допомогли 47-ми місцевим ромам. Майже у третині випадків консультанти особисто супроводжували їх кабінетами державних служб і відомств. Тепер троє ужгородських ромів мають паспорти громадянина України, а двоє – реєстрацію за місцем проживання і відповідно – соціальні виплати.

Майже у третині випадків, коли роми звертаються по правову допомогу, консультантам доводиться особисто супроводжувати земляків кабінетами служб та відомств, розповідає Мирослав Горват, керівник Закарпатського обласного ромського об’єднання «Романі черхень», при якому діє ЦПІК.

Так, із 47 звернень, що прийшлися на листопад, 24 людини отримали консультації, а у 15-ти випадках консультанти  вели юридичний супровід: виїжджали на місця, разом із клієнтами відвідували установи та організації, в тому числі Державну міграційну службу (ДМС), міський та районний відділи  поліції, Ужгородський міський суд, Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, міське управління праці та соцзахисту населення, комунальні підприємства – водоканал та РЕМ, відділення РАЦСу і навіть дитячу поліклініку.

Такий супровід посередників допомагає ромам подолати мовний бар’єр, ніяковість при спілкуванні з держслужбовцями, консультанти також допомагають заповнити документи своїм неграмотним або малописьменним співвітчизникам.

-      Приміром, п’ятьом громадянам ми допомогли оформити довідки про підтвердження місця проживання: для органів міськсвітла, міськвідділу міліції, водоканалу та управління соцзахисту, а також написати особисті характеристики (для органів ДМС), – уточнює Мирослав Горват і наводить приклади з практики консультантів ЦПІКу.

Перший паспорт: кому в 14, а кому в 37 – і одразу на роботу

Одразу трьом мешканцям Радванки, мікрорайону, де компактно проживають найбільше ромів Ужгорода, допоміг помічник-консультант Центру Роланд Бругош.
Один із них – Олександр, мешканець вулиці Гранітної. Хлопцеві цього року виповнилося 14 років. Консультант допоміг йому зібрати всі документи для отримання паспорта, на початку листопада всі документи Олександр подав до міськвідділу ДМС і протягом 13-ти днів отримає паспорт.

5.1

Роланд Бругош (ліворуч) і 14-річний Олександр. Фото: ГО "Романі черхень".

Ще одинпаспорт цього місяця отримав 16-річний Петро, житель вулиці Тельмана. Юнак є малограмотним, тому і звернувся до Роланда Бругоша – той ще кілька місяців тому допоміг хлопцеві зібрати та подати всі необхідні документи до місцевого відділу ДМС. Процедура тривала кілька місяців, і ось другій половині листопада Петро нарешті отримав біометричний паспорт!

1.2 

Свій перший, вже біометричний паспорт Петро (ліворуч) чекав кілька місяців. Фото: ГО "Романі черхень".

А от 37-річний Емерих свій головний документ оформив вперше в житті.До цього з особистих паперів чоловік мав тільки свідоцтво про народження. Важливо, що, отримавши паспорт, Емерих одразу знайшов роботу: працевлаштувався на фірму «АВЕ Ужгород».

Соціальна допомога – лише після реєстрації

Ромка з Ужгорода Ібоя прийшла до помічника-консультанта ЦПІКу Івана Балога з проблемою: не могла отримати соціальну допомогу, оскільки в її паспорті не було відмітки про реєстрацію місця проживання.  Пан Балог роз’яснив жінці процедуру оформлення, підказав, які документи і куди потрібно подати – і 20 листопада Ібоя  отримала у своєму паспорті штамп про реєстрацію за однією з ужгородських адрес.

2.1

Пані Ібоя та консультант Іван Балог. Фото: ГО "Романі черхень".

Молоду ромку Діану до Центру правової допомоги на початку осені теж привела потреба у соціальній допомозі: хотіла оформити виплати на маленьку доньку, однак не мала в паспорті «прописки» – тільки-но переїхала до Ужгорода з міста Чоп.  Діана отримала кваліфіковану правову допомогу від консультантів Центру Валерії Адам та Мирослава Горвата, пройшла відповідну процедуру у місцевому Центрі надання адміністративних послуг, і вже наприкінцілистопада почала отримувати державну соціальну допомогу на доньку.

4.1

Молода мама Діана та консультант Ужгородського ЦПІКу Мирослав Горват. Фото: ГО "Романі черхень".

P.S. Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню, працюють за підтримки Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження».  Детальніше про правову підтримку ромів читайте на сайті «Правовий простір»  в рубриці «Посилення ромських громад».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены