GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Тяганини 4 місяці – а роботи на пару годин: як одинокій матері вклеювали фото у паспорт
Ольга (в центрі) зі співробітниками Будинку матері та дитини та Татарбунарського Офісу. Фото: Леонід Семененко.
Ольга (в центрі) зі співробітниками Будинку матері та дитини та Татарбунарського Офісу.

У серпні Правовий Простір розповідав історію молодої одинокої матері, якій юристи Татарбунарського Офісу Мережі правового розвитку допомагають зробити дійсним паспорт громадянки України. В результаті послуга, яку можна отримати за кілька годин, затягнулася на місяці і стала можливою лише завдяки втручанню правників.    

Нагадаємо, ще у травні 2017 року юристи Офісу при Одеській обласній організації ВГО «Комітет виборців України» вели виїзний прийом в Обласному будинку матері і дитини, що діє на базі Благодійного фонду «Еммануїл» у селі Струмок Татарбунарського району. За консультацією до правників звернулася 27-річна Ольга Глущенко*, яка мешкала тут зі своїм маленьким сином.  

Молода мама розповіла, що народилася та жила у Києві разом із батьками та старшим братом Віктором*. Однак батьки померли майже одне за одним. Осиротілі Ольга та Віктор продовжувати жити за місцем своєї реєстрації у столиці. Невдовзі брат узяв шлюб і привів до спільного дому дружину Галину. Та скоро помер і брат. Після трагедії стосунки між Ольгою та Галиною зіпсувалися. За словами Олі, братова дружина створювала такі умови проживання, які ставали для дівчини дедалі нестерпнішими. Не витримавши, Ольга пішла з дому в нікуди.

Дівчина бродяжила, її неодноразово затримувала поліція, вона опинялася у  різного роду притулках. Після звільнення знову бродяжила.
У Ольги був паспорт громадянки України, який вона у 18 років отримала в одному з районних відділів ГУ ДМС України у місті Києві. Але через свій спосіб життя у 25 років не вклеїла до документа фото, як того вимагає закон. Так минули 2015 та 2016 рік…
У березні 2017-го Ольгу затримали на Одеському міському сміттєзвалищі. На той час жінка вже була на восьмому місяці вагітності. У квітні 2017 року Ольга народила сина і за путівкою УСЗН Одеської облдержадміністрації її доправили на тимчасове проживання до будинку матері і дитини при БФ «Еммануїл».

«Відсутність уклеєної до паспорту громадянина України фото за досягнення особою 25 річного віку робить його недійсним, – пояснив юрист Татарбунарського Офісу Леонід Семененко. – Ми звернулися письмово до ГУ ДМС України в Одеській області з проханням надати роз’яснення норм діючого законодавства та Положення про уклеювання до паспорту громадянина України фотографій при досягненні ним 25 та 45 річного віку. У зверненні наголосили на тому, що Ольга має реєстрацію постійного місця проживання у місті Києві, але в даний час фактично проживає у селі Струмок Татарбунарського району Одеської області. Окрім цього, ми вказали і на той факт, що вона не має можливості пересуватися Україною у зв’язку зі станом здоров’я дитини і безгрошів’ям».

Невдовзі правозахисники отримали листа за підписом першого заступника ГУ ДМС України в Одеській області, у якому йшлося про те, що Ольга може звернутися до місцевого Центру надання адміністративних послуг за місцем фактичного її проживання, тобто до Татарбунарського ЦНАПу, та подати відповідні документи для уклеювання фото до паспорту.

Враховуючи відповідь компетентного органу з питань міграційної служби та будучи впевненими у своїй правоті, юристи рекомендували Ользі подавати пакет документів. Але через 8 днів з дня отримання відповіді ГУ ДМС України в Одеській області отримали ще одну відповідь – кардинально відмінну від попередньої. У ній  вже йшлося про те, що Ольга, яка має реєстрацію постійного місця проживання у Києві, повинна звернутися до ЦНАПу за місцем реєстрації свого постійного місця проживання. Там їй і мають вклеїти  фото до паспорта.

«Такого повороту подій ніхто не очікував. Одиноку мати без грошових коштів з маленьким хворим дитям штовхають на те, аби вона їхала за 1000 км лише для того, щоб уклеїти  до паспорту фото.  Ніхто з юристів не розумів логіки дій чиновників міграційної служби обласного та районного рівня - спочатку уклеювання фото на місці було можливо, а потім – ні. Розуміючи, що чиновники ГУ ДМС просто перестраховуються, ми звернулися до керівництва Державної міграційної служби України з проханням роз’яснити порядок уклеювання фото такою особою як Ольга, та допомогти вирішити це питання у досудовому порядку», - обурювавася Леонід Семененко.

21 липня 2017 року на ім’я голови ДМС України юристи надіслали листа з проханням розібратися у законності дій його підлеглих, надати їм правову оцінку, а також надіслати роз’яснення щодо порядку вирішення питання, пов’язаного з вклеюванням до паспорту фото за фактичним місцем проживання.

До отримання відповіді з ДМС України пройшло понад 3 місяці, і врешті керівництву ГУ ДМС України в Одеській області було рекомендовано з урахуванням обставин справи Ольги позитивно вирішити її питання на місці. Працівники міграційної служби у Татарбунарському районі запросили Ольгу до себе і протягом  2  годин вклеїли світлину до паспорта.

"Відвідавши з черговим візитом 20 вересня обласний будинок матері та дитини «Надія» у селі Струмок Татарбунарського району, ми побачили сльози радості на обличчі Ольги, - розповідає Леонід Семенеко. - Босоніж, тримаючи на руках свого малюка, вона, вклоняючись, висловлювала свою подяку спеціалістам Офісу. Молода мати раділа тому, що нарешті її страждання завершилися, що вона зможе отримати виплати на свою дитину та спокійно жити. Радість Ольги була і нашою радістю, адже ми спільними зусиллями змогли перемогти чиновницьку тяганину і надати людини ту допомогу, якої вона так потребувала".

*Імена змінено з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя»Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі, засади та принципи роботи  читайте на сайті «Правовий Простір».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены