GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Як не придбати замість житла «кота в мішку»

Протягом останніх 10 років в Україні не вщухають скандали навколо будівництва багатоквартирних будинків за рахунок залучення грошових коштів майбутніх власників житла. Підводні камені договору про дольову участь в будівництві, які  можуть підстерігати тих, хто ризикнув вкласти свої гроші у ще не зведену нерухомість, вивчав юрист  Херсонської громадської організації «ІРЦ «Правовий Простір» Костянтин Капошилін. 

Найвідоміша в Україні житлова афера сталася 2006 року навколо будівельної компанії «Еліта-Центр»: вона стала однією з резонансних справ у Києві та країні, привернула увагу уряду та президента. В результаті оборудки тоді постраждало понад півтори тисячі чоловік.

Незважаючи на уроки, отримані в процесі укладення договорів на дольову участь в будівництві, українці й надалі продовжують страждати через недобросовісність будівельних компаній та їх неможливість прорахувати усі ризики, що трапляються на шляху бажаного житла у нових житлових масивах.

У передостанній день 2017 року до Херсонського Офісу Мережі правового розвитку майже увірвалася тендітна жінка поважного віку. У наповнених сльозами очах – зневіра. У руках – декілька аркушів формату А-4. Мовчки сівши за стілець, вона протягнула папери – це був договір на дольову участь у будівництві, датований 2011 роком. 

-      Що, так і не побудували? – запитали ми.

У відповідь жінка мовчки кивнула головою на знак згоди та почала свою довгу розповідь про роки поневірянь владними кабінетами та офісами забудовника. Про те, як тяжко разом із сином заощаджували кошти на купівлю майбутньої квартири, про боргову яму та кредити.
Ситуація для мене була доволі знайомою, оскільки у своїй юридичній практиці я часто стикався з випадками, коли херсонці вимушені були роками боротися за отримання придбаного, але так і не збудованого житла. 

Спершу я переглянув договір, підписаний клієнткою. Строком введення в експлуатацію будинку значився 1 рік із моменту підписання документа, із правом забудовника самостійно продовжити його на 6 місяців, тобто  до березня 2013 року.

Зі слів жінки, будинок фактично зведений, але до нього не під’єднані інженерні мережі (вода, газ, електроенергія, тепло), не до кінця обладнаний під’їзд та сходові клітини. Окрім того, конфігурація будинку не відповідає тій, на якій наголошував забудовник на початку будівництва: так, жінка планує оселитися на другому поверсі, а забудовник вирішив на першому поверсі замість квартир розмістити стоянку для машин, що звичайно, викличе певні незручності для мешканців нижніх поверхів.

Вивчивши уважно ситуацію та проаналізувавши договір, встановив наступне:

-          Договір передбачав право Забудовника на внесення у проект будівництва змін, які не будуть впливати на загальне планування квартири. Однак в даному випадку така зміна, хоч і не торкнулася квартири Замовниці, однак мала істотне значення для її подальшого комфортного проживання в будинку.

-          Договір передбачав введення будинку у відповідності до його проектної документації. Однак із проектною документацією Замовницю не ознайомили, тобто жінка не мала жодного уявлення, як виглядатиме її майбутнє житло, окрім рекламної світлини, де був зображений начебто той самий житловий будинок. Відповідно Замовниця не мала інформації про: кількість поверхів, способи підведення інженерних мереж, під’їзд до будинку, розташування паркувальних місць, стоянки, наявність у будинку допоміжних приміщень (колясочних, теплотрас, підвалу, тощо). Невже ця інформація неважлива для майбутнього власника квартири? Риторичне питання.

-          Строк виконання договору (тобто кінцевий термін здачі будинку в експлуатацію) було порушено на 4 роки та 10 місяців. 

-          Розмір пені за 4 роки та 10 місяців (тобто за 1735 днів) згідно з умовами договору складає всього лише 10 тис 375 грн! Ось таку суму Замовниця погодилася отримати, підписуючи договір, за 5 років очікування власної квартири.

-          Договором про дольову участь у будівництві взагалі не визначено обов’язки Забудовника щодо підключення будинку та квартири до інженерних мереж. Відповідно, він не несе жодної відповідальності, якщо особа в квартирі житиме без світла, газу та води.
Таке упущення для нашої героїні стало підставою платити із власної кишені за встановлення у своїй майбутній квартирі системи індивідуального опалення та займатися підведенням кабелів напруги із розподільчого щита до квартири.

Отже, ми зробили  висновок, що істотними умовами договору про дольову участь у будівництві, які в повній мірі зможуть захистити Замовника від зловживань та бездіяльності з боку Забудовника повинні бути:

  1. Право на ознайомлення із проектом житлового будинку з можливістю отримати із нього копії та витяги.
  2. Необхідність погодження змін у проекті будівництва житлового будинку із Замовником на будь-яких стадіях спорудження житла.
  3. Реальні строки виконання договору з урахуванням усіх ризиків та особливостей будівництва.
  4. Гідний розмір пені за несвоєчасне виконання умов договору Забудовником, наприклад, 0, 5 % відсотків за кожний день прострочення зобов’язань від сплаченої суми.
  5. Обов’язок Забудовника та строки на підключення будинку та квартири до інженерних мереж. Відповідальність перед замовником за порушення цих строків. Окрім того, додатково рекомендовано вивчити погоджувальні документи на прокладення інженерних мереж до будинку із залученням профільних спеціалістів (водопостачання та водовідведення, газопостачання, теплозабезпечення, електроенергія, тощо).

Увага! Відсутність у договорі про дольову участь у будівництві хоча б одного із цих пунктів для бажаючих придбати дешеве житло у ще незбудованому або не до кінця побудованому житловому будинку може стати відправною точкою для повторення долі нашої героїні, яка вже 5 років чекає на свою квартиру.

Надані рекомендації стосуються виключно умов договору*. Окрім згаданого вище, існує чимало додаткової інформації, яку необхідно встановити Замовнику, погоджуючись на підписання договору на дольову участь в будівництві, зокрема, репутація Забудовника, його фінансовий стан, виробничі можливості, тощо. Але це вже тема для наступних публікацій.

За результатами описаного в статті звернення ми підготували лист-претензію до компанії забудовника. Відповіді останній поки що не надав.

*Більш детальну інформацію щодо особливостей укладення договору на дольову участь у будівництві можна отримати в Офісах Мережі правового розвитку.

Довідка
Безоплатну правову допомогу Херсонський Офіс Мережі правового розвитку надає в рамках проекту «Енергія Змін», що втілює ГО «ІРЦ «Правовий Простір» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

            

Другие материалы в этой категории: « Аванс за омріяний автомобіль «пішов у нікуди»

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены