GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Роми створили серію соціальних відео про самих себе. Епізод перший
Кадр із першого епізоду. У головній ролі - Антон Шведченко. Кадр із першого епізоду. У головній ролі - Антон Шведченко.

Юристка, лікар та менеджерка зіграли головні ролі в соціальних роликах, аби зруйнувати стереотипи про ромів. Перший епізод циклу відео, створених творчою групою проекту Харківського національно-культурного товариства «Ромен», вже у відкритому доступі.

«Ви навіщо гидоту на людині пишете?»

«Роми, а хто це? А-а-а, цигани?», «Та вигнати їх з України треба!» «То ворожать, то  крадуть!» «Я їх реально боюся» – лунають емоційні виклики за кадром. У кадрі перехожі маркерами розмальовують білу футболку чоловіка, який стоїть посеред площі, образливими словами: «крадій», «ізгой», «наркобарон»… Стати «жертвою стереотипів» на час зйомки зголосився хірург-стоматолог Антон Шведченко.

5558

Ще кілька секунд – і глядач зрозуміє, наскільки стереотипи заважають нам об’єктивно сприймати реальність. Фотоскрін Youtube. 

-      Перший ролик ми знімали в самому центрі Харкова, біля метро «Університет», - розповідає куратор проекту, керівник Харківського національно-культурного товариства «Ромен» Іван Матюшенко. – Знімали прямо на виході зі станції, де зазвичай божевільний потік людей. Цікаво, що деякі перехожі кидалися захищати нашого героя від принижень. За час зйомки до нас підійшло чоловік 30, напевно, питали: «Що ви робите? Чому ви пишете гидоту на людині? Цигани теж люди!». Мене така реакція  дуже і зацікавила, і вразила.

На власних прикладах здолати образливі стереотипи на кшталт «всі роми – шахраї, крадії, наркоторговці». Звернути увагу на прояви дискримінації, один з яких – неможливість знайти гідну роботу через те, що ти – ром. Саме це ставили за мету автори серії відео, створених у рамках проекту «Подолання стереотипів щодо ромів через позитивні приклади», підтриманого Міжнародним фондом «Відродження».

П’ять місяців роботи – три епізоди

Над циклом працювали протягом 5 місяців, намагалися зробити якомога якіснішими і контент, і картинку – щоби відео поширювалися світом, мали більше переглядів, відгуків і результатів.

-      Від початку все планувалося по-іншому: ми хотіли створити відео за участі ромів, які досягли успіху в соціумі. Але нам захотілося більше креативу – і в процесі початковий задум трансформувався у формат коротких соціальних відео. На нашу думку, він вдалий: ми висвітлюємо проблеми ромів таким чином, що пропонуємо глядачеві робити власні висновки після перегляду, тактовно спонукаємо до розуміння стереотипів, що існують у суспільстві, – пояснює правозахисник.

Результатом роботи стали 3 епізоди. Над ними працювала команда у складі 15-ти місцевих активістів. Майже всі, окрім залученого оператора, роми – члени організації «Ромен» та ініціативної групи молодих ромів Харкова. Разом робили все, в тому числі й складали сценарій, яким потім детально відпрацьовувала Наталія Ковальчук – вона теж знялася в одному з епізодів. Втім, кожного з творчої групи проекту можна побачити в котромусь із відео.

У головних ролях знялися помічниця судді Харківського райсуду Яна Лекарева, хірург-дантист Антон Шведченко та менеджерка туристичного та готельного бізнесу (та керівниця проекту) Зоя Гуденко – всі вони роми , члени ініціативної групи проекту. Окрім них, «акторами» стали і діти активістів, і перехожі харків’яни, і навіть місцева поліція.

5552

Іван Матюшенко також зіграв епізодичну роль у першому відео. Фотоскрін Youtube.

Власні позитивні приклади – найкращі аргументи

Важливо, що всі виконавці головних ролей у відео є позитивними прикладами як для самих ромів, так і для представників інших національностей. Водночас завдяки залученню до проекту не ромів  змінювалося ставлення до представників ромської нацменшини та їх проблем.

-      У процесі зйомок на відкритих локаціях люди постійно підходили до нас, цікавилися роботою. Ми розповідали про ромів, про своє ставлення до дискримінації, про стереотипи щодо нас – і це сприяло формуванню емпатії до нашої нації, – переконаний Іван Матюшенко. – Ось реальний приклад: у нас в організації проходили практику студенти Харківської державної академії культури. Кілька з них були присутні на зйомках одного з роликів. Молодим людям дуже сподобалося, у багатьох змінилася думка стосовно ромів. І цей позитивний досвід вони понесуть у своє студентське середовище, у суспільство.

Перше відео циклу у HD-якості (1080) – вже у вільному доступі на Youtube-каналі товариства «Ромен».

Автори запрошують до перегляду і просять коментувати його. Власне, як і наступні* епізоди, що невдовзі з’являться на каналі та у соцмережах.

Це дасть змогу провести моніторинг суспільної думки щодо ромів, що у свою чергу відкриє нове бачення підходів до вирішення таких проблем як стереотипи та дискримінація.

*Другий епізод циклу дивіться тут

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены