GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
На Закарпатті кіно-тур «Роми, яких ви не знали» завершився аншлагом
УжНу. Фінальний показ у рамках закарпатського туру. Фото: Міжнародний фонд "Відродження".
УжНу. Фінальний показ у рамках закарпатського туру.

Протягом п’яти днів – із 2 по 6 жовтня – мандрував Закарпаттям медіа-тур Кіно-тур "Роми, яких ви не знали". Показ документального фільму Сім історій успішних ромських жінок України та його обговорення у 5 населених пунктах надихнули на діалоги про взаєморозуміння у громаді. 

Міста Ужгород, Мукачево, Виноградів, Хуст і село Великі Лучки – такою була географія культурницького проекту на Закарпатті – в регіоні, де мешкає найбільше ромів України. Це перша частина медіа-туру документального проекту про сучасних ромських жінок, втіленого Платформою для змін «Ре:Дизайн» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

mfw7

Команда кіно-туру (зліва направо) – експертка проекту, ромолог Наталія Зіневич, одна з героїнь фільму, поетеса Раїса Набаранчук (Рані Романі), представники МФВ – медіа-менеджерка Радослава Чекмишева та менеджер Ромської програмної ініціативи Сергій Пономарьов, режисер проекту Роман Блажан
У Закарпатті до них долучилися місцеві ромські активісти громадських організацій «Патів» (Віктор Човка), «Романі яг» (Сергій Чичак), «Романі Черхень» (Мирослав Горват, Петро Габрин), «Об’єднаймо зусилля» (Юрій Мандич), «Лаутарі» (Вільгельм Пап); педагог, психолог, директор школи №13 Денис Вароді; ромолог, педагог, журналістка Євгенія Навроцька; керівниця Правозахисного фонду «Розвиток» Наталія Козир, ромська молодь, стипендіати Ромського освітнього фонду. 

chovka2

Громадські активісти та правозахисники Закрпаття і учасники команди медіа-туру. Фото: Віктор Човка

Стартував тур прес-конференцією в Ужгородському прес-клубі, де всі запрошені, в тому числі й представники ЗМІ дізналися про проект та поспілкувалися з його авторами та учасниками.

-      Я за те, щоб люди знали, хто ми. Що ми, цигани, не гірші за інших… Що ми бажаємо всім життєвого благополуччя і здоров’я, - заначила  на прес-конференціїРані Романі.

-      Для Міжнародного фонду «Відродження» цей проект виявився дуже цікавим з багатьох точок зору. Це унікальний продукт, досі такого не було – персональні історії жінок, які власним прикладом показують, як ті чи інші аспекти ромської культури себе проявляють. Через власні розповіді вони роблять ромську культуру більш зрозумілою для всього населення України. Крім того, це можливість для ширшої суспільної дискусії. Саме тому Фонд і підтримав проект, –  пояснив Сергій Пономарьов.

762111

Прес-конференція в Ужгродському прес-клубі. Фото: zaholovok.com.ua

Одним із найбільш цікавих став показ фільму у селі Великі Лучки. Тут 2 жовтня «Сім історій» побачили роми, які мешкають у компактному поселенні. Після перегляду поговорили про традиції ромів, про відповідальність жінки в патріархальній ромській спільноті. Зокрема поетеса Раїса Набаранчук розповіла про себе.

-       У Великих Лучках нас приймали дуже тепло! Жваві дискусії відбулися всюди, але в Лучках коментували кожен епізод. Дуже приємно сприймали. Дуже. Ромам сподобалося, шо героїні фільму пам'ятають мову, досягли успіху, незважаючи на складні життєві обставини. Дуже гарно прийняли. Я під враженням, – підлився з Правовим Простором режисер проекту Роман Блажан.

mfw18

Показ у Великих Лучках. Фото: Міжнародний фонд "Відродження". 

mfw17

Показ у Великих Лучках. Фото: Міжнародний фонд "Відродження".

mfw19

Показ у Великих Лучках. Фото: Міжнародний фонд "Відродження".

Наступного дня, 3 жовтня, команда медіа-туру відвідала місто Виноградове. Показ у Виноградівській бібліотеці завершився дискусією про багатошаровість ромської культури, важливість соціально-культурницьких проектів, про майбутні проекти, пов'язані зі співпрацею з ромськими громадами Закарпаття.

mfw11

Показ у Виноградівській бібліотеці. Фото: Міжнародний фонд "Відродження".

Наступною фільм «Сім історій» побачила освітянська спільнота  Хустського району – показ пройшов 5 жовтня у селищній раді Вишково. Тут, окрім перегляду і обговорення, були і приємні знайомства:  з гостинним сільським головою Ярослав Гайовичем та «Вчителькою року», викладачкою Хустської гімназії-інтернату  Олесею Калинич.

mfw4

Показ у Хусті. Фото: Міжнародний фонд "Відродження".

І останній захід у рамках закарпатської частини кіно-туру «Роми, яких ви не знали», пройшов в Ужгородському національному університеті 6 жовтня. У читальній залі УжНу був аншлаг: фільм дивилися журналісти, депутати, викладачі, студенти і школярі міських ромських шкіл № 13 та 14. І хоча більшість відгуків про цикл була схвальною, після перегляду фільму організаторам туру довелося почути й критику.

chovka

Читальна зала УжНУ. Фінальний показ закарпатського туру. Фото: Віктор Човка.

-      Такі історій, які ми сьогодні побачили у фільмі, насправді багато… Про них говорять нечасто, але про них варто говорити… І на Закарпатті багато історій. Я би хотів, щоби такі проекти існували й на Закарпатті, щоб і тут ромська тематика розвивалася, - прокоментував свої враження від фільму  у коментарі місцевій телекомпанії «Тиса» Мирослав Горват.

На часі – друга частина медіа-туру:  з 23 по 25 жовтня «Сім істрій» побачать у Львові, Івано-Франківську та Хмельницькому.

Нагадаємо, прес-подорож Україною є  для проекту третім важливим кроком у медіапросторі. Першими двома стали публічний перегляд у травні цього року на Книжковому Арсеналі в Києві. Вдруге презентація відбулася на Форумі видавців у Львові 16 вересня в межах Спеціальної програми «Культура і конфлікт» МФВ.

Більше фото - у галереї до статті.

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены