GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Помилка в паспорті часів СРСР привела чоловіка до суду
Помилка в паспорті часів СРСР привела чоловіка до суду Фото: Google

Ще за часів СРСР мешканцю Ковеля неправильно написали у паспорті прізвище - з апострофом. При заміні паспорту на український неточність виправили, прибравши апостроф. Хто ж знав, що через кілька десятків років через помилку у радянському паспорті чоловіку доведеться довгий час оббивати пороги установ, аби довести, що правовстановлюючі документи на квартиру належать йому. Поставити крапку у цій довгій історії допомогла чоловіку юристка Ковельського офісу Мережі правового розвитку.

У травні до Ковельського офісу Мережі правового розвитку при ГО “Центр зростання громад” звернувся 69-річний Володимир Дяченко*. Чоловік розповів, що ще у 1993 році родичка подарувала йому квартиру. У 1994-му він зареєстрував це житло в Волинському Обласному Бюро Технічної Інвентаризації (ВОБТІ).

І от у 2017-му пан Володимир вирішив продати квартиру, аби покращити своє матеріальне становище та мати змогу оплатити лікування.  Проте не зміг цього зробити, бо у документах на житло його прізвище було вказане з апострофом (Д’яченко), а у паспорті - без (Дяченко). Тож фактично квартира належала іншій людині - з прізвищем, у якому є апостроф.

Чоловік подався до філії ВОБТІ, аби там виправили помилку, адже саме там він зареєстрував квартиру багато років тому. Але посадові особи відмовили йому, вказавши, що виправлять лише тоді, як буде виправлена описка в договорі дарування, де пана Володимира теж вказали як Д’яченка, а не Дяченка.

Чоловік пішов до Ковельської державної контори, яка видавала цей договір. Мав надію, що то буде остання установа, до якої йому доведеться звертатися. Проте й тут пану Володимиру відмовилися виправляти описку, натомість порадили подати заяву до Волинського обласного державного нотаріального архіву, аби помилку виправили там.

Розчарований пан Володимир вже не знав, як діяти, і вирішив звернутися  за безоплатною допомогою до юристів Ковельського офісу Мережі правового розвитку.

Правники Центру роз’яснили пенсіонеру, що йому необхідно робити далі. Юристка офісу Наталія Дуброва склала заяву до нотаріального архіву з проханням виправити описку в договорі дарування.

Волинський обласний нотаріальний архів повідомив, що виправити невірності в договорі неможливо, адже на момент складання вказаного договору, згідно зі старим паспортом, його прізвище було з апострофом. Це був ще паспорт часів СРСР. А в паспорті громадянина України його прізвище вже без апострофа.

Замінив пан Володимир документ у 2000-х роках. Тобто вже після того, як зареєстрував подаровану квартиру.

- Згідно зі ст. 256 ЦПК України в заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення, повинні бути зазначені причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують юридичний факт. Також в законодавстві чітко зазначено, що до заяви додаються докази, які підтверджують викладені в заяві обставини і довідка про неможливість одержання або відновлення документів, що посвідчують факт неможливості виправлення описки. Доказом цього був лист, виданий Волинським обласним держнотархівом, - коментує ситуацію Наталія Дуброва.

Юристи Центру склали до суду заяву, у якій просили встановити, що договір дарування від 1993 року (укладений та посвідчений державним нотаріусом Ковельської державної нотаріальної контори) належить Володимиру Дяченку. Адже описка у цьому правовстановлюючому документі не дозволяє чоловіку вільно розпоряджатися майном.

В червні відбулось засідання суду, на якому пенсіонер довго розповідав судді про ситуацію, у якій опинився. Чоловік дуже переживав. Але, як виявилося, марно. 20 червня він отримав в канцелярії суду рішення, яке дозволить йому нарешті продати квартиру.

Коментар юриста

Відповідно до статті 256 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку встановлення.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 256 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

*Ім'я змінено з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі, засади та принципи роботи  читайте на сайті «Правовий Простір».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены