GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Порядинську з під варти звільнили – питання лишилися

Раїсу Порядинську, 23-річну жінку ромської національності, звільнили з під варти і доправили на лікування. І хоча правозахисники та юристи, які опікуються справою психічно хворої матері двох маленьких дітей, говорять про певну перемогу, у справі залишаються нерозв’язані питання. 

Порядинську звільнили з київського слідчого ізолятора опівночі 11 листопада 2017 року. Про це «Правовому Простору» повідомив юрист Харківської правозахисної групи (ХПГ) Василь Мельничук,  який веде справу жінки у Європейському суді.

Саме у цей час закінчився строк дії запобіжного заходу тримання під вартою. Раїсу забрала мати, і зараз вона перебуває на стаціонарному лікуванні у психіатричній лікарні.

Варто нагадати*, що Раїсу Порядинську, матір двох дітей (старшому хлопчику – 5 років, меншому – 7 місяців) затримали 11 квітня 2017 року за підозрою у скоєнні грабежу та шахрайства. Їй висунули обвинувачення за ч. 3 ст. 186  та за ч. 2 ст. 190Кримінального кодексу України.

СІЗО – замість лікарняного ліжка і ознаки дискримінації

Раїсу  утримували у Житомирському СІЗО, коли до її ситуації було привернуто увагу медіа та  правозахисників. Тоді у статті  «Тому що роми?» або Чому молоду матір з психічним розладом 5 місяців утримують у СІЗО», опублікованій на УП. Життя, правозахисники визнали, що жінка знаходиться у вразливому становищі – перш за все, через тяжкий стан здоров’я.

Необхідність лікування Порядинської у спеціалізованому медзакладі через тяжкий психічний стан підтверджували дві довідки з Житомирського СІЗО. Та попри загрозу життю через наслідки діагнозів «кататонія, відмова від їжі та пиття» вона залишалася під вартою у камері з іншими затриманими.

Це при тому, що за законом, зокрема згідно зі ст. 508 Кримінального процесуального кодексу України, якщо експертизою встановлено, що людина має психічні розлади, то до неї можуть бути застосовані тільки 2 запобіжні заходи:
1) передання на піклування опікунам, близьким родичам чи членам сім’ї з обов’язковим лікарським наглядом;
2) поміщення до психіатричного закладу в умовах, що виключають її небезпечну поведінку.
Важливо: закон вимагає застосування вищевказаних запобіжних заходів саме «з моменту встановлення факту розладу психічної діяльності чи психічної хвороби».

Водночас адвокат підозрюваної Сергій Шилан вказував і на дискримінацію за національною ознакою у справі Порядинської.

-      У спілкуванні з працівниками суду інакше як «А, ви по циганці?», я не чув. Не чув по прізвищу чи якось по-іншому… У своїй промові при розгляді зміни запобіжного заходу я вказував, з огляду на таке ставлення до Порядинської, на все, що робиться, на наявні докази, у мене особисто ніякого сумніву не виникає у расовій дискримінації стосовно неї, - зазначав захисник.

764112

Сергій Шилан, адвокат. Фото: Фейсбук.

Однак, незважаючи на все це, 28 вересня 2017 року Новоград-Волинський міськрайонний су д  Житомирської області своїм рішенням подовжив термін утримання під вартою Раїси Порядинської ще на 45 діб. І призначив проведення медекспертизи в Києві. 

Виходить, до моменту звільнення з під варти тяжкохвору жінку  утримували в СІЗО майже 7 місяців, хіба що з перервою на медекспертизу. Запобіжний засіб тримання під вартою їй так і не змінили на 2 законні та гуманні по відношенню до нездорової людини запобіжні заходи.

-      Рішення судді не прийнято коментувати, але з нього можна зробити висновок, що суддя вважає, що ризики для життя та здоров’я Порядинської не є значними від перебування у СІЗО, - зазначив тоді експерт ХПГ, нині виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павліченко.

55400

Олександр Павліченко, виконавчий директор УГСПЛ. Фото: uacrisis.org

Медекспертиза – і знову камера

Після медекспертизи у Києві, що тривала близько місяця, жінка знову опинилася не на лікарняному ліжку, а в СІЗО – цього разу у столичному. Звідти її і звільнили 11 листопада.

Психічний стан Раїси залишається важким, говорить Василь Мельничук, висновки  експертизи поки що не відомі, а розгляд справи триває – за його результатами суд має визнати Раїсу винною чи невинною у висунутих їй злочинах.  Повторне затримання жінки юрист вважає теоретично можливим, але малоймовірним.
 
-  У випадку визнання її вини все буде залежати від судово-психіатричної експертизи, результати якої поки що не відомі. Якщо експертиза встановить неосудність Раїси, то її звільнять від відбування покарання на підставі ст. 84 КК України (Звільнення від покарання за хворобою – ред.), – коментує юрист.

Чому мовчав уряд і звідки взялися синці

Роль українського уряду у справі Порядинської, за словами юристів, полягала у виконанні тимчасових заходів, встановлених Єропейським судом з прав людини, щодо забезпечення заявниці належною медичною допомогою під час її утримання під вартою. У попередніх матеріалах ми зазначали, що Європейський суд у відповідь на звернення Центру стратегічних справ ХПГ ще 19 вересня 2017 року звернувся до уряду України з вимогою надати інформацію про стан здоров’я Раїси, медичну допомогу, яку вона отримує та якої потребує, а також про те, як забезпечена її безпека в умовах утримання під вартою. Відповідь уряд України повинен був надати до 27 вересня…

-      Я не отримував копії звітів уряду, - говорить Василь Мельничук. -  Але одне можу сказати точно, що уряд, незважаючи на вказівку Європейського суду, не забезпечив безпеки Раїси, у якої після звільнення з під варти все тіло було в синцях та ушкодженнях. Встановлення винних у побитті Раїси осіб уже лежить в компетенції прокуратори міста Києва, до якої сьогодні подано заяву про злочин щодо побиття Раїси під час тримання під вартою.

00I79

Василь Мельничук, юрист Харківської правозахисної групи. Фото: Фейсбук.

Варто зазначити, що побиття, про яке говорить юрист, вже не вперше фігурує в обставинах справи Порядинської.  На жаль, цього разу нам не вдалося зв’язатися з матір’ю Раїси, Гилиною Шангар, однак у своєму інтерв’ю «Правовому Простору» від 21 вересня жінка також говорила про побиття, якого нібито зазнала Раїса ще у Новоград-Волинському СІЗО.

«…Її перевели в іншу камеру. Вона була вся побита. Вона була синя. На ній не було живого місця. (Видимі сліди побоїв були – ред.) на ногах, на спині, на животі… Почали говорити, що вона нібито збожеволіла і почала бити сама себе… Є людина, я говорила з нею… і вона мені говорить: «Це не так. Її просто завели напівмертву»… Я сама не можу зрозуміти, що сталося там. Дитина взагалі ніяка була…» - розповідала тоді Галина Шангар.

Про спільні зусилля і публічний резонанс

Отже, наразі  прокуратура відмовилася від необхідності подальшого утримання тяжко хворої жінки під вартою. Чергове судове засідання у справі Порядинської, за словами адвоката Шилана, призначено на січень. Чи буде присутня на ньому сама Раїса, захисник прогнозувати не береться – говорить, все залежатиме від висновку медекспертизи.

Водночас на нинішній стан справ, на думку Олександра Павліченка, вплинули всі спільні зусилля, прикладені для того, щоб досягти головного результату: змінити запобіжний захід і звільнити людину з-під варти через її стан здоров’я, який того вимагав.   

-      Оцінка ситуації і дії захисту були правильними і своєчасними. З цього має бути зроблений висновок, що суди та прокуратура мають не допускати до таких ситуацій і залагоджувати їх без підказок і втручання правозахисників та ЗМІ. На таких прикладах вони мають будувати судову практику реагування на порушення прав людини і місцях позбавлення волі, - вважає правозахисник.

Підтверджує результативність резонансу навколо справи Порядинської і Василь Мельничук. Враховуючи, що стан здоров'я жінки з часу опублікування деталей її справи та звернення до Європейського суду сильно не змінився, можна зробити висновок, що саме публічність та застосування тимчасових заходів Євросудом стали поштовхом для її звільнення, вважає він.

-      Публічність цієї справи та втручання  Європейського суду забезпечили відновлення права Раїси на застосування до неї запобіжного заходу, який дійсно відповідав би її стану здоров'я. Але не можна залишити без уваги той факт, що правоохоронна система та суди, не розібравшись детально в ситуації, позбавили волі Раїсу, розлучивши одномісячну дитину з матір'ю, що спровокувало важкий розлад її психіки і тепер, навіть після її звільнення, невідомо, чи зможе вона відновити психічне здоров'я, - підкреслює Мельничук.

Так, зараз жінка має можливості отримувати медичне забезпечення і лікування, що таки є більш гуманним, аніж утримання хворої матері двох маленьких дітей за ґратами. Але зважаючи на все, що сталося за 7 місяців з часу її затримання, очевидно, що у справі Раїси Порядинської залишається чимало і правових, і етичних питань.

*Попередні матеріали за справою Раїси Порядинською – за посиланнями:
1. "Тому що роми?" або Чому молоду матір з психічним розладом 5 місяців утримують у СІЗО
2. Суд продовжив термін утримання під вартою хворої ромської жінки.

**Ч. 3 ст. 186 КК України «Грабіж, поєднаний з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдав значної шкоди потерпілому» (карається позбавленням волі на строк від 4 до 8 років) та за ч. 2 ст. 190 – «Шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому» (карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до 3 років).

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены