GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Тато є – але невідомо де: як розшукати боржника та визначити суму належних аліментів

Успішна історія від юристів Сєвєродонецького Офісу Мережі правового розвитку містить алгоритм розв’язання доволі типової ситуації: чоловік зник, залишивши жінку з малою дитиною, куди зник – невідомо, аліментів не платить. Також матеріал є цінним тим, що юрист Юрій Феленко дає посилання на закони, які захищають жінку в такій ситуації, а також практичні поради: як розшукати боржника та як визначити суму належних аліментів.

До  Офісу при громадській організації  «Громадська платформа» у листопаді 2017 року за правовою допомогою звернулася  пані Надія Сіренко – жителька міста Рубіжне Луганської області.  Розповіла, що сама виховує півторарічну дитину. Чоловік покинув їх і поїхав до Києва на заробітки: працює будівельником у якійсь приватній компанії. Грошей на утримання дитини не дає. Як не подає і вістей про себе. Жінка бідкалася на матеріальну скруту.

Юрист Офісу Юрій Феленко надав консультацію Надії про її права*, посилаючись на законодавство України –  Громадський та Сімейний Кодекси.

-          Чоловік ухиляється від покладеного на нього у відповідності до ст.180 Сімейного кодексу України обов'язку утримувати своєї дитини.У даному випадку порушено права жінки, передбачені частинами 2, 4 статті 84 Сімейного кодексу України: дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка — батька дитини до досягнення дитиною трьох років, - коментує юрист.

Також Юрій Феленко порадив пані Надії написати заяву до поліції щодо розшуку** її чоловіка та через суд (після розшуку) зробити запит про розмір його заробітної плати***. Після цього з чоловіка  можна буде витребувати аліменти на утримання дитини та виплати непрацюючій матері (якщо дитині – до 3 років).

Правник  допоміг жінці скласти запит про розшук чоловіка та заяву до суду «Про стягнення аліментів». 

Через певний час на руках у Надії було судове рішення про стягнення грошей на дитину. Також важливо було з’ясувати, скільки саме аліментів має платити боржник – цю інформацію жінка також отримала.

Як пояснює юрист, ст. 182 Сімейного кодексу України закріплює мінімальний розмір стягуваних аліментів – 30% прожиткового мінімуму на дитину, якщо вони не позначені в твердій грошовій сумі.

Після цього пані Надія  подала заяву до суду з проханням, щоб суд врахував усі її права.

І вже у грудні 2017-го проблема Надії Сіренко була вирішена. Батька дитини знайшли і у судовому порядку зобов’язали сплачувати аліменти, визначивши суму належних виплат.

Так, допомога юристів системи безоплатної правової допомоги надала жінці впевненості у завтрашньому дні та  можливість відстоювати свої права та права дитини. А чоловікові нагадали про його обов’язки з утримання дитини.


Коментарі та практичні поради юриста

*Які права жінки порушено

Частини 2 та 4 статті 84 Сімейного кодексу України: дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка — батька дитини до досягнення дитиною трьох років.

Стаття 199 Сімейного Кодексу закріплює обов'язок батьків матеріально допомагати дитині під час навчання, знову-таки, за умови, що батьки цю матеріальну допомогу можуть безперешкодно надавати. Право на аліменти повнолітніх дітей, в цьому випадку, зберігається до досягнення ними 23 років. Розмір аліментів на повнолітнього дитини, як і у всіх інших випадках, може бути позначений як в твердій грошовій сумі, так і в частині доходу батьків.

Статті 75, 84, 180 - 182 Сімейного кодексу України; стаття 3; стаття 118, п.1 ч.1 ст.367 ЦПК України.

**Як розшукати боржника з аліментів

Стягувач  повинен звернутися до виконавчої служби із письмовою заявою про відкриття виконавчого провадження та долучити до заяви виконавчий лист.
У заяві можна вказувати реквізити будь-якого банку.
Якщо відправляєте листом, то не зайвим буде зробити опис того, що міститься у конверті та відправити рекомендованим листом.
Державний виконавець протягом трьох робочих днів із дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. 
Державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Якщо стягувач або державний виконавець  не мають можливості встановити місце роботи або проживання боржника з аліментів, то є підстави оголосити його в розшук.

Ініціатива здійснення такого заходу як розшук боржника по аліментах може йти від:

- одержувача коштів (аліментів)

 - Державної виконавчої служби.

Заява про розшук боржника має містити, власне, вимогу почати розшук боржника з аліментів. Також у ній можна викласти й іншу інформацію, що має важливе значення для справи.

***Як визначити суму належних аліментів

Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб {Назва Переліку в редакції Постанови КМУ N 869 (869-2002-п ) від 01.07.2002}

Утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів  заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за  роботою за сумісництвом, в тому числі з:

     1) основної заробітної плати за посадовим  окладом, тарифною ставкою, відрядними розцінками тощо;

     2) усіх видів доплат і надбавок до заробітної плати;

     3) грошових і натуральних премій;

     4) оплати за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі та вихідні дні.

Ім’я змінено з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі, засади та принципи роботи читайте на сайті  «Правовий Простір».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження".

 

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены