GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Перетинаємо державний кордон України: основні правила й актуальні питання

Правила перетинання громадянами України державного кордону. Правила, яких мають дотримуватися прикордонні служби, перевіряючи людей. На яких підставах вам можуть заборонити перетинати кордон. І що робити, якщо ви загубили або втратили закордонний паспорт під час перебування на території іноземної держави. Всі ці тонкощі пояснює у своїй консультації юрист Херсонського Офісу Мережі правового розвитку  при ГО "ІРЦ "Правовий Простір" Сергій Плахотнюк.

Порядок перетинання громадянами України державного кордону

Цей порядок унормовано Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57.

Відповідно до зазначених нормативно-правових актів перетинання державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю, за одним із наступних документів:

 1. паспортом громадянина України для виїзду за кордон;
 2. дипломатичним паспортом;
 3. службовим паспортом;
 4. проїзним документом дитини;
 5. посвідченням особи моряка;
 6. посвідченням члена екіпажу.

При цьому, громадяни, які перетинають державний кордон, зобов'язані пройти прикордонний, митний та інші види контролю, а пропуск громадян через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами підрозділу охорони державного кордону.

Проходження прикордонного контролю    

Для проходження прикордонного контролю громадяни подають паспортні документи, а у випадках, передбачених законодавством, і підтверджуючі документи без обкладинок і зайвих вкладень. Подані документи перевіряються з метою встановлення їх дійсності та належності громадянину, який їх пред'являє. У ході перевірки документів під час виїзду з України з'ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасового обмеження громадянина у праві виїзду за кордон. Для цього перевіряються відповідні бази даних на предмет наявності обставин, які обмежують право громадянина на виїзд з України.

За результатами перевірки документів уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону може прийняти рішення про:

1. відмову у перетинанні державного кордону (заборону виїзду) та у разі необхідності - тимчасове затримання або вилучення паспортного документа (більше про підстави відмови у перетинанні державного кордону може дізнатися нижче);

2. дозвіл на виїзд/в’їзд.

Знайте! Тривалість здійснення прикордонного та інших видів контролю не повинна перевищувати час стоянки транспортних засобів, передбачений розкладом (графіком) їх руху в пунктах пропуску для автомобільного, залізничного, повітряного, морського та поромного сполучення. Проте, якщо під час здійснення прикордонного або інших видів контролю виявлено порушення, час стоянки транспортних засобів у пунктах пропуску може бути продовжено — до прийняття рішення про пропуск громадян, з боку яких вчинено порушення, та транспортних засобів, у яких вони перебувають. При цьому громадяни та обслуговуючий персонал транспортних засобів, що перетинають державний кордон, мають право бути присутніми під час огляду транспортних засобів, вантажів і багажу, що їм належать, а також відбору зразків проб речовин і матеріалів, що їм належать, для експрес-аналізу відповідними контрольними органами і службами; отримувати від уповноважених службових осіб підрозділу охорони державного кордону та інших контрольних органів і служб усні роз'яснення в разі тимчасової відмови їм у перетинанні державного кордону.
Після закінчення перевірки, в результаті якої встановлено дійсність та належність громадянину паспортного документа (підтверджуючих документів) або посвідчення особи на повернення в Україну, а також відсутність підстав для тимчасового затримання або вилучення паспортного документа, уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону повертає громадянинові паспортний документ (підтверджуючий документ) або посвідчення особи на повернення в Україну.

Підстави для відмови у перетинанні державного кордону (заборони виїзду)

Відповідно до статті 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» право  громадянина  України  на  виїзд  з  України  може бути тимчасово обмежено у випадках, коли:

 1. такий обізнаний  з  відомостями,  які  становлять  державну таємницю, - до закінчення строку зберігання державної таємниці;
 2. стосовно такого громадянина у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним  законодавством,  застосовано  запобіжний  захід, за умовами якого йому заборонено виїжджати за кордон, - до закінчення кримінального провадження або скасування відповідних обмежень;
 3. такий громадянин засуджений за вчинення кримінального правопорушення - до відбуття покарання або звільнення від покарання;
 4. такий громадянин ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, - до виконання зобов'язань;
 5. такий громадянин перебуває під адміністративним наглядом Національної поліції - до припинення нагляду.

Знайте! Паспортний документ або посвідчення особи на повернення в Україну вважаються дійсними, якщо вони відповідають встановленому зразку, видані уповноваженим на те органом, оформлені належним чином і належать громадянинові, який їх пред'являє.

Рішення про тимчасову відмову у виїзді за кордон має бути оформлено письмово із зазначенням причин відмови, один примірник якого видається громадянинові. Це рішення може бути оскаржено у визначений законом спосіб – в адміністративному (досудовому) або судовому порядку.

Що робити, якщо закордонний паспорт було загублено, втрачено під час перебування на території іноземної держави

Це питання унормовано Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57.
Відповідно до Правил у разі коли громадянин, який постійно проживає в Україні, втратив з документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну (паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт; службовий паспорт;  проїзний документ дитини; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу) за межами України або якщо строк дії таких документів закінчився під час перебування громадянина за межами України, або встановлено, що вони є  недійсними з інших причин, — документом, що дає право на в'їзд в Україну, є посвідчення особи на повернення в Україну, яке видається дипломатичним представництвом або консульською установою України за кордоном.

Таким чином, у такому випадку належить звернутись посольства або консульства України в іноземній країні, не обов’язково в тій країні, де були загублені, втрачені документи.

У разі ж втрати цих документів на території України – вони поновлюються у визначений законом порядок через орган, уповноважений на видачу відповідного документу.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі, засади та принципи роботи читайте на сайті  «Правовий Простір».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены