GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Обновлено 1:26 PM, Фев 4, 2020
Коаліція ромських НУО України опублікувала звернення з нагоди Дня ромів

Коаліція ромських неурядових організацій України «Стратегія 2020» привітала ромів усього світу з національним святом, звернула увагу на гострі проблеми в сфері освіти ромських дітей в Україні та розробила рекомендації Кабінету міністрів та Міністреству освіти України. Далі – повний текст звернення.

Від імені Коаліції ромських неурядових організацій України «Стратегія 2020» (далі - Коаліція) керівники організацій-членів Коаліції вітають ромів усього світу з Міжнародним ромським Днем!

Роми в Україні мають такі ж проблеми, як і представники даної національної меншини в інших державах Європи, а саме: низький рівень освіти, високий рівень безробіття, незадовільний стан здоров'я ромських дітей, відсутність документів, що підтверджують особу, низький рівень житлових умов, наявність фактів упередженого ставлення до ромів.
План дій реалізації Стратегії щодо захисту та інтеграції меншини ромів в українське суспільство на період до 2020 року був прийнятий в Україні в 2013 році. Громадські організації, 13 неурядових організацій, які представляють регіони України з найбільшою чисельністю ромського населення , які займаються захистом прав ромів в Україні, протягом 2014 року здійснили моніторинг виконання Плану Заходів Стратегії.

Моніторинговий звіт «Стан реалізації державної політики щодо ромів» був презентований громадськості 24 червня 2015 року. Результати моніторингу показали, що справжній План Заходів Стратегії вимагає змін і приведення його у відповідність з міжнародними європейськими стандартами у сфері забезпечення правового і соціального захисту ромів, доступу до освіти, а також вимагає вироблення практичних механізмів його ефективної реалізації в активній співпраці з ромськими громадами.

З моменту прийняття і реалізації Стратегії щодо поліпшення життя наших громадян, ромська громада на собі не відчуває цих поліпшень.
З цією метою Коаліція звертає вашу увагу на проблеми які існують в сфері освіти ромських дітей в Україні, і пропонує шляхи їх вирішення. 

Нами підготовлено рекомендації згідно з проведеним моніторингом  в 2014- 2015 р.р.:

1. Освітній рівень Ромського населення на сьогодні є вкрай низьким, значна частина населення зовсім не має освіти (24%) - 50 000 чол., в той час як частка тих, хто навчається або отримав вищу освіту, незрівнянно мала ( 1%) - 2000 осіб.

2. Складна ситуація склалася і з володінням Ромами державної мови. Майже кожен четвертий представник ромської національності не вміє читати і писати українською (23% і 23% відповідно). 
Кожен третій робить це швидше погано (33% -чітае, 36% - пише). 14% опитаних не вміють або скоріше погано розмовляють українською, ще 12% зовсім або скоріше не розуміють її.
Загалом незнання української мови, а також загальна неосвіченість ромського населення (невміння писати і читати) розглядається представниками державних органів як один з головних бар'єрів залучення ромів в українське суспільство. Ці проблеми значно ускладнюють оформлення документів, отримання необхідної інформації, негативно впливають на загальний рівень життя ромів в Україні.
Щодо конкретних заходів щодо реалізації освітньої стратегії представники державних органів відзначають, що проводять семінари та зустрічі з директорами шкіл, училищ, вищих навчальних закладів, спрямовані на формування рівних можливостей отримання освіти ромськими дітьми. Хоча головною проблемою низького освітнього рівня вони вважають насамперед небажання ромів віддавати дітей на навчання.
На підтвердження даних отриманих від держорганів ми опитали ромські сім'ї. 
У підсумку, серед представлених державних органів найкраще ставлення роми проявили до шкіл - саме тут зафіксовано найбільший відсоток позитивних відповідей (61% назвали добре або скоріше добре ставлення до освіти).

3.Експерти Коаліції зіткнулися з проблемою, і поставили собі питанням, чому при такій позитивній ситуації, коли навчальні заклади, школи хочуть навчати ромських дітей, а ромські сім'ї підтримують освітню систему, ми маємо 24%; неграмотні ромів в Україні.

Ми дійшли висновків, що серед основних проблем, які існують, більшість представників державних органів і громадськості назвали наступні:

- Низька поінформованість як державних, так і громадських представників по основних положень прийнятої Ромської Стратегії та плану її реалізації;
- Відсутність достатнього комунікації між усіма учасниками виконання Стратегії; неналежне фінансування зазначених в стратегії програм, через що більшість виконуються тільки на папері;
- Необхідність впровадження широких реформ, а отже, і великої кількості тимчасових і матеріальних ресурсів;
- Відсутність у державних органів достатньої кількості інформації про культурні особливості циганського населення, через що часто їх сприймають невідповідним чином, і це призводить до ще більшої маргіналізації та стигматизації цієї соціальної групи.

Рекомендації для органів державної влади:

Кабінету міністрів України:

  • Розробити ефективну державну концепцію етнонаціональної політики, яка повинна стати пріоритетним завданням держави у сфері міжнаціональних відносин;
  • Створити Міжвідомчу координаційну раду з координації та моніторингу Плану Заходів щодо «Стратегії на період до 2020 р» при Міністерстві культури України за участю представників профільних міністерств, представників громадськості та міжнародних організацій для розробки проекту змін до Плану Заходів відповідно до потреб роми меншини;
  • Залучити до діяльності Міжвідомчої робочої групи експертного потенціалу представників міжнародних організацій і фондів, зокрема, ОБСЄ, Ради Європи, Європейської Комісії, МФ «Відродження» для розробки концептуальних змін і дорожньої карти для ефективного виконання завдань Плану заходів Стратегії.


Міністерству освіти України:

  • Розробити та впровадити програму підготовки / перепідготовки фахівців-юристів з надання консультацій, адвокатських послуг особам, які є неписьменними або мають дуже обмежені знання;
  • Забезпечити взаємодію викладачів навчальних закладів, ромських громадських організацій та освітніх медіаторів з метою залучення ромів в навчальний процес; вжити заходів для скорочення кількості учнів ромської національності, які не завершують навчання в середній школі;
  • Заохочувати отримання ромською молоддю професійно-технічної та вищої освіти через систему державних стипендій;
  • Забезпечити доступ до дошкільної освіти, загальної середньої освіти, позашкільної освіти всім ромським дітям у відповідних установах незалежно від форм власності за рахунок державного бюджету, місцевих бюджетів та залучених від міжнародних та благодійних організацій засобів.

Ми сподіваємося на те, що наша спільна робота всіх неурядових організації та об’єднань з вами надасть позитивні результати в поліпшенні життя ромів в Україні, а наші рекомендації будуть прийняті до уваги і запровадженні урядом України на національному рівні.

З повагою, 
голова Коаліції ромських НУО «Стратегія 2020» Володимир Кондур.

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены