GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вход
Обновлено 1:26 PM, Фев 4, 2020
5 пропозицій для громад від експертів Мережі правового розвитку
Учасники зустрічі. Фото: Олександра Єрмолаєва/legalspace.org
Учасники зустрічі.

Другий день участі Мережі правового розвитку у Форумі організаційного розвитку громадянського суспільства був не менш насиченим, ніж перший. Експерти громадської спілки ділилися пропозиціями для об’єднаних територіальних громад. Захід зацікавив багатьох представників ОТГ. Серед запропонованих ідей – програми безоплатної правової допомоги, безпечної громади, школи місцевого самоврядування, навчання параюристів та фахівців із муніципальної дипломатії.

Як зазначила голова правління Мережі правового розвитку Наталя Бімбірайте, Мережа має великий досвід у співпраці з громадами та грамотних експертів-практиків. Тож, на зустрічі вони розповідали, чим можуть бути корисними громадам.

Фасилітатор заходу, директор з розвитку Асоціації об’єднаних територіальних громад, член наглядової ради Мережі правового розвитку Ігор Абрам'юк зазначив, що сьогодні ОТГ необхідна юридична підтримка під час таких процесів як:

 • утворення ОТГ (бо, зазвичай, вони не знають, як це зробити правильно)
 • становлення громади (взаємодія з виконавчою, районною та обласною радами)
 • розвиток громад (будь-які ініціативи, які змінюють життя в громадах, потрібні).

igor abramiuk2

Директор з розвитку Асоціації об’єднаних територіальних громад, член наглядової ради Мережі правового розвитку Ігор Абрам'юк. Фото: Олександра Єрмолаєва/legalspace.org

Порада 1. Місцеві програми безоплатної правової допомоги

Регіональний координатор Мережі правового розвитку Східного регіону, адвокат Роман Лихачов розповів, як Офіси Мережі правового розвитку реалізують програми надання безоплатної правової допомоги.

1lihachov

Регіональний координатор Мережі правового розвитку Східного регіону, адвокат Роман Лихачов. Фото: Олександра Єрмолаєва/legalspace.org

За словами правозихисника, люди дуже часто звертаються до голів ОТГ з правовими питиннями. Однак зазвичай центри надання БПД знаходяться у місті. Тож, новостворені громади не мають можливості надати людині правову допомогу. Виходом з такої ситуації може стати прийняття програми БПД на місцевому рівні.

1bpd

Презентація програми безоплатної правової допомоги. Автор: виконавчий директор Мережі правового розвитку Євген Полтенко. Фото: Олександра Єрмолаєва/legalspace.org

Роман Лихачов назвав переваги програми:

 • виїзне консультування за графіком, який можна опублікувати у місцевому виданні;
 • Skype-консультування;
 • наповнення бюджету завдяки правовій допомозі (за рахунок податків та зборів за землю, що йдуть до місцевого бюджету, адже юристи допомагають складати позовні заяви щодо земельних питань).

- Для прикладу, у Чугуївському районі завдяки роботі такої програми нам вдалося наповнити бюджет майже на 100 тисяч гривень за рік. І ця сума зростає за рахунок орендної плати, - ділиться досвідом правник. - Ми допомагаємо ОТГ впроваджувати ці програми, допомагаємо прийняти відповідні нормативні акти.

Порада 2. Підготовка юристів-експертів місцевого самоврядування

За словами виконавчого директора Мережі правового розвитку Євгена Полтенка, 2017 року Мережа правового розвитку вперше провела Школу експертів місцевого самоврядування, яка складалася з 4 модулів. Випускниками стали 11 людей.

1poltenko

Виконавчий директор Мережі правового розвитку Євген Полтенко. Фото: Олександра Єрмолаєва/legalspace.org

-  Сьогодні в Україні дуже мало юристів, які розуміються на темі місцевого самоврядування, - зазначає Євген Полтенко. - Тому цього року Мережа правового розвитку вперше впровадила таку Школу.

Учасники Школи дізналися:

 • що таке місцеве самоврядування;
 • хто за що відповідає (розподіл ролей);
 • які є інструменти взаємодії з владою;
 • як організовується бюджетний процес тощо.

Школа зацікавила присутніх на заході представників ОТГ. А випускники-експерти висунули свої пропозиції для удосконалення навчання. Так, очільниця Благодійного Фонду «Розвиток» Наталія Козир запропонувала зробити програму більш поглибленою, тривалішою та дистанційною, залучити до неї голів, юристі ОТГ.
Координатор Офісів Східного регіону Роман Лихачов зазначив, що для того, аби представники ОТГ зацікавилися послугами експертів, необхідно зібрати приклади по всій Україні, коли ОТГ програвали справи, робили помилки, які призводили до негативних наслідків, саме через те, що не мали правової підтримки.

Порада 3. «Швидка» правова допомога від параюристів

Поняття параюрист (громадський радник) з’явилося в Україні зовсім недавно. Як розповіла Ольга Гальченко, менеджерка ініціативи «Права людини і правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження», параюристів можна порівняти з парамедиками, які надають першу «екстрену» допомогу, а потім вже передають людей вузьким спеціалістам. Саме параюристи можуть вирішити проблему нестачі юристів у селах, вважає правозахисниця.

1forum

Менеджерка ініціативи «Права людини і правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження» Ольга Гальченко. Фото: Олександра Єрмолаєва/legalspace.org

- Це люди без юридичної освіти, але які пройшли спеціалізовані тренінги чи курси, отримали сертифікати, мають розуміння у різних сферах правової допомоги. Вони можуть надати екстрену первинну правову допомогу, дати інформацію, направити до юриста, медіатора чи сільського голови, - зазначає Ольга Гальченко.

За її словами, цього року вперше в Україні почали навчати параюристів (громадських радників). Програму реалізовує Міжнародний Фонд «Відродження» спільно з Мережею правового розвитку та державною системою безоплатної правової допомоги. Охочих навчатися на громадських радників було 450 людей. З них навчатися почали 22.

- Програма навчання різностороння. Це не лише правова допомога. Ми включили й питання безпеки громади, питання фандрейзингу*, комунікації та адвокації, щоб ці люди могли вести діалог у своїй громаді як із мешканцями громади, так і з представниками влади. Ми включили туди навички медіації, базові поняття про права людини. … Маємо надію, що люди, які закінчать навчання, повернуться до своєї громади та стануть такою первинною ланкою між людиною з її звичайними проблемами та органами, які можуть цю проблему вирішити, - резюмує Ольга Гальченко.

Порада 4. Робіть громаду безпечнішою

Офіси Мережі правового розвитку успішно впроваджують програму «Безпека в громаді», співпрацюючи з поліцією, органами місцевого самоврядування та мешканцями.

IMG 0356

Презентація програми "Безпека в громаді". Автор: виконавчий директор Мережі правового розвитку Євген Полтенко. Фото: Олександра Єрмолаєва/legalspace.org

Роман Лихачов, керівник Чугуєвського Офісу Мережі правового розвитку при ГО "Чугуївська правозахисна група", розповів, як програма «Безпека в громаді» реалізується у їхньому місті.

За словами адвоката, спочатку вони провели соціальне міні-дослідження, аби з’ясувати, яким чином підтримується безпека в громаді: люди ділилися своїми думками та побажаннями. Потім звернулися до поліції та запропонували співпрацю.

Що можна реалізувати в рамках програми:

 1. Встановити камери відеоспостереження (це можна зробити частково за гроші місцевого бюджету, частково за гроші спонсорів)
 2. Створити платформу безпеки (місце, де людям роз’яснюють, у які інстанції їм слід звертатися з проблемою та допомагають, якщо відмовили у поліції, контролюють, аби звернення не проігнорували).
 3. Провести курси самооборони
 4. Розробити карту правопорушень (люди самостійно завантажують до карти фото з місця, де, наприклад, розпивають спиртні напої чи відбуваються інші правопорушення, а поліція має відреагувати).
 5. «Чаювання» з поліцейськими (у неформальній обстановці громадяни спілкуються з поліцією).
 6. Спільні виїзні прийоми поліції та юристів (після виїздів складаються протоколи з кількістю звернень, відслідковується, чи всі проблеми вирішуються).
 7. Громадські помічники поліції (це навчені люди, до яких звертаються селяни, у чиїх населених пунктах  немає дільничних. Громадські помічники поліції можуть швидко зреагувати на ту чи іншу подію і повідомити відповідні органи).
 8. Створення платформи у соцмережах, де поліція викладає оперативну інформацію-звернення до мешканців. Також користувачі самі можуть там розміщувати повідомлення про правопорушення, свідками яких вони стали.

Порада 5. Навчання спеціалістів з муніципальної дипломатії

Не всі територіальні громади розуміють, як налагодити співпрацю з райцентрами, з поліцією, з містами обласного значення.

Член правління Мережі правового розвитку Максим Ільчишен пропонує навчати фахівців з муніципальної дипломатії. За його словами, до програми навчання можна включити економіку, безпеку, культурні зв’язки. До того ж, напрацювання у цьому напрямку вже є у грузинських колег, які пообіцяли підтримку.

IMG 0389

Член правління Мережі правового розвитку Максим Ільчишен. Фото: Олександра Єрмолаєва/legalspace.org

Як зазначила Наталя Бімбірайте, тема співпраці ОТГ та Офісів Мережі правового розвитку буде розглядатися на стратегічному плануванні Мережі у грудні цього року.

Фото: Олександра Єрмолаєва/legalspace.org

*Фандре́йзинг або збір коштів (англ.Fundraising) — процес залучення грошових коштів та інших ресурсів (людських, матеріальних, інформаційних тощо), які організація не може забезпечити самостійно, та які є необхідними для реалізації певного проекту або своєї діяльності в цілому.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі, засади та принципи роботи читайте на сайті«Правовий Простір».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены