GK News 2 - шаблон joomla Видео
Log in
Знайомство з юрклініками: цілі, випускники, керівники
Андрій Галай, член правління Асоціації юридичних клінік України Фото Романа Лемеша
Андрій Галай, член правління Асоціації юридичних клінік України

Щоб з’ясувати, чим корисні юридичні клініки для громадян, «Правовий простір» поговорив із членом правління Асоціації юридичних клінік України, завідувачем кафедри адміністративно-правових дисциплін Національної академії прокуратури України Андрієм Галаєм.

ПП: Яка ціль роботи юридичної клініки?

АГ: Якщо говорити про юридичні клініки, то в них є три основні цілі. Перша – навчальна. Потрібно допомогти студентам-юристам стати юристами-практиками. Не випускниками, не людьми з дипломами. А, так би мовити, «готовими» юристами, які мають знання, вміння та навички, щоб без додаткового адаптаційного періоду працювати за професією.

Друга – виховна. Йдеться про виховання соціальної відповідальності у майбутніх юристів. Розуміння ними суспільного блага, готовності працювати на користь суспільства та звичайної людини на засадах Probono. Для юристів приватного сектору це означає готовність бачити у клієнті не лише "гаманець". А для юристів державних ця риса набуває ще більшого значення. Адже в юридичних клініках ВНЗ правоохоронних органів, що випускають працівників МВС, податкової міліції, пенітенціарної служби, прокуратури цьому приділяється особлива увага. Через юридичні клініки виховуємо правоохоронців нової формації.

Третя мета – соціальна, і вона ж одночасно сприяє досягненню попередніх. Адже юридичні клініки проводять правопросвітні заходи і надають безоплатну правову допомогу людям. При чому не тільки консультації. Вважається, що юридичні клініки надають лише первинну правову допомогу. Насправді це не зовсім так. За час відродження юридичного клінічного руху в Україні (а це вже близько 20 років) зібралося багато прикладів, коли студенти-юристи відстоювали інтереси клієнтів у судах, в державних органах. Чимало юридичних клінік можуть цим похвалитися.

ПП: Які шляхи самореалізації мають випускники юридичних клінік?

АГ: Більшість юристів, які працювали в юридичних клініках – ті, якими можна пишатися. По суті вони одержали два дипломи. Один диплом вищого навчального закладу, а інший неофіційний диплом юридичної клініки. Наприклад, серед випускників юридичної клініки Національної академії внутрішніх справ, якою я опікувався попередні 15 років, є керівники правоохоронних органів різного рівня, є керівники підрозділів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, успішні адвокати та інші юристи-практики. А у Національній академії прокуратури України щойно започатковану Прокурорську юридичну клініку я розбудовую із нашим випускником юридичної клініки, який вже має докторський науковий ступінь з юриспруденції.

ПП: Чи продовжується співпраця з випускниками?

АГ: Звісно. Наприклад, юристи-випускники направляють в юрклініку тих, хто до них звернувся. З різних причин. Буває адвокат бачить, що людина потребує допомоги на рівні юридичної клініки. Часто навіть не скільки юридичної, а соціальної чи психологічної. І направляє, бо в нього на це не має часу. Так само перенаправляють представники правоохоронних органів, працівники місцевих райдержадміністрацій.

Буває і навпаки. Коли юрклініки направляють студентів на консультацію до випускників, які можуть порадити, як найбільш ефективно допомогти людині, які правові механізми задіяти краще.

ПП: І наостанок, чи відбувається обмін досвідом між керівниками юрклінік. Де і як?

АГ: Перш за все керівники – академічна спільнота. Тому зустрічаємося під час наукових конференцій, на семінарах, що проводяться на міжвузівському рівні. По-друге, ми спільно беремо участь у багатьох проектах і конкурсах. Впродовж їх реалізації проводяться різноманітні заходи, де ми зустрічаємося. Також співпрацюємо, коли самі розробляємо нові програми, проекти. Насправді, у спільноти юридичних клінік України є багатий досвід реалізації спільних ініціатив.

Все частіше проводимо обговорення по Інтернету і в соціальних мережах. У нас є власні сторінки Асоціації юридичних клінік України, а також сторінки конкретних юридичних клінік у соціальних мережах: Facebook, Vk. На жаль ефективного інтернет-сайту сьогодні ми не маємо. Та незважаючи на ці труднощі, той, хто має бажання, хто працює в цій сфері, завжди знаходить можливість для спілкування й обміну досвідом.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.