GK News 2 - шаблон joomla Видео
Log in
updated 12:54 PM EET, Dec 14, 2020
Особливості розірвання договору оренди землі, що перебуває у приватній власності
Особливості розірвання договору оренди землі, що перебуває у приватній власності Фото: abruzzosviluppo.it

До Херсонського офісу Мережі правового розвитку при Херсонській обласній організації Комітету виборців України нерідко звертаються відвідувачі з питанням, яке, мабуть, турбує чимало громадян, особливо тих, які проживають у сільській місцевості, а саме - щодо порядку розірвання договору оренди. Роз’яснення норм законодавства читачам «Правового простору» надав юрист Офісу Олександр Токаленко.

Положення статті 31 Закону України «Про оренду землі» передбачають розірвання договору оренди землі.

Слід зазначити, що чинним законодавством встановлено декілька варіантів розірвання договору оренди земельної ділянки:

  • за згодою сторін;
  • на вимогу однієї із сторін за рішенням суду.

Розірвання договору в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено самим договором або законом.

У зв'язку з цим необхідно звернути увагу на те, що існують виключення з правила «недопустимості одностороннього розірвання». Наприклад, якщо самим договором оренди земельної ділянки передбачені підстави його розірвання в односторонньому порядку, якими можуть бути несплата орендної плати протягом певного строку, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, передача в суборенду земельної ділянки без письмової згоди орендодавця або погіршення стану земельної ділянки тощо.

Але всі ці умови необхідно прописати у договорі оренди чи змінах до нього.

Крім того, згідно зі статтею 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов'язань.

У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

P.S. Херсонський офіс Мережі правового розвитку працює на базі Херсонської обласної організації Комітету виборців України. Безоплатна первинна права допомога надається за проектом «Організація сталої системи безоплатної первинної правової допомоги в місті Херсоні» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі, засади та принципи роботи  читайте на сайті «Правовий Простір».

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.