GK News 2 - шаблон joomla Видео
Log in
updated 9:21 PM EET, Dec 13, 2019
Кармен Амайя – Ромська Королева
Кармен Амайя - видатна танцівниця фламенко середини ХХ століття Фото: gypsyheartproductions.com
Кармен Амайя - видатна танцівниця фламенко середини ХХ століття

Кармен Амайя (1913-1963) - ромська танцівниця, яка виступала на світових сценах і справила величезний вплив на мистецтво фламенко. Її називали найкращою танцівницею і Ромською Королевою.

«Кармен Амайя - це град по віконному склу, це крик ластівки, це чорна сигара, яку курить мрійник, це бурхливі аплодисменти; коли вона та її сім’я охоплюють місто, вони є причиною зникнення ліні, млявості та відчаю, так само, як рій комах злітає з листків дерев», —  так говоив  про неї французький режисер, актор, письменник та кінорежисер Жан Кокто (1889-1963) .

Музика фламенко виросла в Андалусії, і є певна суперечність відносно її походження та різних впливів (навіть етимологія терміну «фламенко» дотепер точно не відома), але немає ніяких сумнівів, що вона сформувалася завдяки місцевим ромам

Кармен Амайя – Ромська Королева

Хоча фламенко є центром ромської культури, однак у ньому знаходиться суміш індійських, перських, грецьких та арабських елементів. Джерело фото.

Фламенко відомий своїм енергійним стакато-стилем, і як мистецтво має багато спільного з американським блюзом. Фламенко виник як дуже приватний та ритуальний танець, виконуваний за участі плескань долонями, тому що виконавці не могли дозволити собі музичні інструменти.

В іспанській культурі, і особливо у фламенко є слово «дуенде» (duende), яке, зазвичай, перекладається, як дух, душа чи вогонь. Це термін, який важко перекласти, проте він означає віддачу серця, душі та емоції фламенко. Різні стилі танцю фламенко передають різні емоції, але всі вони мають «дуенде». Які  народна музика, фламенко втілює надію, радість та горе ромського народу і показує це в танці з «дуенде».

У відео, де танцює Кармен Амайя, ви можете побачити її запальний погляд і сильні емоції, які вона виражає в танці.

 «Я бачив як вона танцює, і це здавалося, як щось надприродне для мене…Я ніколи не бачив когось, хто міг би так танцювати,як вона. Я не знаю, як вона це робить, Я просто не знаю!», - розповідав іспанський гітарист фламенко Агустин Кастельон-Кампос (1912-1990). 

Кармен назавжди змінила мистецтво фламенко своїм танцем. Хоча вона ніколи не вчилася танцювати у формальному сенсі, вона почала своє мистецтво руху в дуже ранньому віці, подорожуючи тавернами та залами, де виступала зі своїм батьком. Ще будучи підлітком, вона була відомою  в Іспанії, у Парижі. У 1930-х роках Кармен почала подорожувати світом і стала відомою, особливо в Америці, гіпнотизуючи аудиторії Аргентини, Бразилії, Куби, Мексики, де її танець був висвітлений кінематографом.

Кармен Амайя – Ромська Королева

Кармен Амайя була запрошена Президентами США Франкліном Рузвельтом (1944) та Гаррі Труменом (1953) станцювати у Білому Домі. Джерело фото.

Кармен Амайя – Ромська Королева

Кармен у своєму танці поєднувала традиційні фемінні та маскулінні елементи із фламенко зі своїм особистим, унікальним стилем, сповненим «дуенде». Вона часто танцювала в одязі «матадора» — насправді, Кармен більше надавала перевагу штанам та жакетам, ніж сукні (на фото зверху). Кармен коливала залу глядачів шоковими хвилями з її надзвичайною пристрастю та вогняним танцем у чоловічому вбранні. Сьогодні ж цей стиль сприймається, як звичайне явище у фламенко.

«Ритм, чуттєвість, драма були частиною її арсеналу магії. Почергові виходи на сцену, то в яскравих сукнях, то у вузьких штанах… випромінювали гіперсексуальність, фактично демонічну харизму рок-зірки. Її ноги в танці - немовби блискавки, швидше ніж око може зреагувати - доводить глядачів до запаморочення», - згадував видатний італійський оперний диригент, віолончеліст  Артуро Тосканіні (1867-1957).

Кармен Амайя – Ромська Королева

У Палаці музики в Барселоні. Джерело фото.

Кармен Амайя – Ромська Королева

Концерт в Голлівудській їдальні. 1943 рік. Голлівудська їдальня вперше була відкрита 3 жовтня 1942 року, як місце, де актори, співаки та танцюристи показували свій талант, розважаючи американських солдат у воєнний період. Джерело фото.

Кармен Амайя – Ромська Королева

Кармен Амайя з доктором Пуігвердом, Сальвадором Далі та його дружиною Галою. 1963 рік. Джерело фото.

Джерело інформації. 

Переклад Ірини Миронюк, Благодійний Фонд «Розвиток».

 

.

Media

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.