GK News 2 - шаблон joomla Видео
Log in
updated 1:26 PM EET, Feb 4, 2020
Як заборонити однокласникам курити в школі

Курити в громадських місцях, тим паче в навчальних закладах суворо заборонено. Та що робити коли закон порушується. Олег* звернувся до «Правового простору» з проблемою:

- У нашому класі чотири курця і після кожної перерви вони приходять прокурені. Через них клас перетворюється в якийсь паб. Добре, якщо б вони курили на вулиці, але вони до такої міри знахабніли, що курять прямо в класі. У мене алергія на тютюновий дим і мені не хочеться вчитися в прокуреному класі. Підкажіть, будь ласка, як їх краще покарати. І надайте приклад заяви чи скарги, поясніть до кого звертатися.

Юристка Мирослава Філіппович спеціально для Інформаційного Ресурсного Центру «Правовий простір»:

Дякую за Вашу активну життєву позицію. Дійсно, паління є шкідливим для здоров’я як тих осіб, що курять, так і оточуючих. Вдихання тютюнового диму є шкідливим як для Вас, так і інших Ваших однокласників. Враховуючи Вашу алергію на тютюновий дим, Вам взагалі протипоказано знаходитись біля людей, що палять. Тобто, ті однокласники (або їх батьки, залежно від віку однокласників- молодше 16 років), що палять можуть ще відповісти за нанесення безпосередньої шкоди Вашому здоров’ю, за що передбачена кримінальна відповідальність.

Звичайно, Вам необхідно фіксувати ці випадки на телефон (фото та відео зйомка), заручитись підтримкою однокласників, задля більшої впевненості та вагомості слів.

По-перше, важаю, Вам необхідно почати боротьбу з цією ситуацією з бесіди з класним керівником, та  написання колективної скарги з однокласниками на ім’я директора школи. Оскільки вони є відповідальними за запобігання шкідливим звичкам учнів, згідно статті 56 закону України «Про освіту»: «Педагогічні та науково-педагогічні працівники зобов'язані: захищати дітей, молодь від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, запобігати вживанню ними алкоголю, наркотиків, іншим шкідливим звичкам.»

Відповідно до цього закону Міністерством освіти і науки видало накази:

* від 08.11.2004 N 855 «Про заборону тютюнокуріння в навчальних закладах і установах Міністерства освіти і науки України і затвердження заходів щодо проведення антинікотинової інформаційно-освітньої та профілактичної роботи серед дітей, учнівської та студентської молоді» (у додатку до листа) http://ipt.nmu.org.ua/ua/library/Nakaz_855.pdf

*Наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 8 лютого 2012 року № 136 «Про заборону продажу та вживання алкогольних напоїв, тютюнових виробів у навчальних закладах» (у додатку до листа) http://kadrovik01.com.ua/regulations/1521/8456/8457/468997

Відповідно до вищеназваних документів, директор та вчителі мають слідкувати за дотриманням положень цих документів, інакше будуть нести відповідальність за недотримання положень та невиконання зобов’язань, покладених на них.

По-друге, якщо розмова з класним керівником та директором школи не дасть необхідного результату, будь ласка, залучайте батьків! За їх підтримки, пишіть заяву, або батьки самостійно можуть написати заяву на ім’я директора школи та у міліцію з повідомленням про правопорушення. Також можна повідомити про порушення за телефоном 102, а потім ще написати письмово заяву.

Вам необхідно знати, що за порушення законодавства України є відповідальність. У вашому випадку – адміністративна, тобто це від попередження до накладення штрафу на особу, що порушує законодавство (або її батьків, залежно від віку дитини – молодше 16 років).  Згідно Адміністративного кодексу: «Стаття 175-1. Куріння тютюнових виробів у заборонених місцях:

Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, - тягне за собою попередження або накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

Один неоподатковуваний мінімум доходів громадян - 17 гривень.

По-третє, згідно статті 13, закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів:

1) у ліфтах і таксофонах;

2) у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;

3) у приміщеннях та на території навчальних закладів;

4) на дитячих майданчиках;

5) у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;

6) у під'їздах житлових будинків;

7) у підземних переходах;

8) у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;

9) у приміщеннях закладів ресторанного господарства;

10) у приміщеннях об’єктів культурного призначення;

11) у приміщеннях  органів  державної  влади  та  органів місцевого самоврядування, інших державних установ;

12) на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.

Згідно частини першої вказаної статті 13, реалізація (продаж) тютюнових виробів, предметів, пов'язаних з їх вживанням, особам, які не досягли 18 років, а також реалізація (продаж) тютюнових виробів в упаковках, що містять менше ніж 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар) забороняються. Тобто, якщо Ви знаєте та бачите, що Ваші однокласники купують цигарки, можете також фіксувати на фото та відео, щоб було видно особу продавця. Після цього, залучайте батьків для написання заяви на продавця до міліції.

При написанні будь-якої заяви, скарги, слідуйте загальноприйнятим правилам написання. Тобто, вгорі справа пишете ПІБ особи, або назву органу (найближче до вас відділення міліції) «Кому», нижче своє та товаришів ПІБ (від кого), нижче по центру листа назву документа («Заява», «Скарга»), нижче викладайте обставини, а також посилання на відомі Вам статті законів України, які стосуються вашого випадку. Після описання ситуації нижче вкажіть прізвище, дату, підпис. Бажано робити та подавати подібні заяви в двох екземплярах (можна зробити копію, яку лишити у себе). Для інформації, в державних інстанціях мають ставити вхідний номер та дату, який дублюється на вашій копії. Це буде підтвердження того, що Ви дійсно подали, а установа дійсно прийняла заяву. У додатку доступний для завантаження приклад оформлення заяви.

*Ім’я героя змінене з етичних міркувань

Довідка
Відвідувачі порталу "Правовий простір" завжди можуть залишити питання у розділі "Консультація юриста впродовж 24 годин" або звернутися за безоплатною правовою консультацією у вікно ONLINE з понеділка по п'ятницю з 10 до 16 години та поспілкуватися з юристом наживо.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.