GK News 2 - шаблон joomla Видео
Log in
updated 1:26 PM EET, Feb 4, 2020
Адвокати з Рівненщини врятували ромських жінок від 10-ти років в’язниці

Адвокати з Рівненської області домоглися виправдувальних вироків для групи ромських жінок, які обвинувачувалися за п’ятьма* статтями Кримінального кодексу України. Правники довели, що зі сторони працівників міліції мали місце провокації, тому отримані таким чином докази вини є недопустимими.

За дорученнями Регіонального центру з надання безплатної вторинної правової допомоги у Рівненській області захищали ромських жінок адвокати Микола Лейковський, Максим Зозуля, Віталій Хомюк, Валентин Мервінський та Марія Рідченко. При цьому всі п’ятеро ромок були членами однієї родини.

Їм інкримінували вчинення за попередньою змовою групою осіб 10-ти епізодів збуту особливо небезпечного наркотичного засобу; незаконне зберігання наркотичної сировини та сильнодіючих лікарських засобів; втягнення неповнолітньої у злочинну діяльність та  зберігання, придбання, передачу вибухової речовини без передбаченого законом дозволу. За такі порушення закону жінкам загрожувало до 10-ти років позбавлення волі.

Відповідні кримінальні провадження проти 4-х із них були відкриті ще наприкінці 2014 року. На час слідства та судового розгляду жінкам було обрано запобіжні заходи, не пов’язані з позбавленням волі. Одну з жінок з вересня 2013-го тримали під вартою. Згодом справи були об’єднані в одне кримінальне провадження.

de3888888888888888888

Команда адвокатів Рівненського регіонального центру з надання БВПД: Микола Лейковський, Максим Зозуля, Віталій Хомюк, Валентин Мервінський та Марія Рідченко. Фото: Координаційний центр з надання правової допомоги.

Позиція захисту під час судового розгляду справи спиралася на той факт, що стороною обвинувачення не було надано суду належних  та допустимих доказів вини обвинувачених у вчиненні інкримінованих їм злочинів. Адвокати наголошували, що у всіх інкримінованих епізодах збуту наркотичних засобів є наявність провокації злочину зі сторони працівників міліції, тому докази, отримані в зв’язку з цим, є недопустимими.

У судовому порядку адвокатам вдалося довести, що при зібранні та закріпленні доказів стороною обвинувачення було допущено такі порушення вимог кримінального процесуального законодавства:

  • були відсутні будь-які документально підтверджені дані щодо незаконної реалізації наркотичної сировини до початку здійснення кримінального провадження;
  • постанови прокурора про проведення 9-ти негласних слідчих розшукових дій у формі оперативної закупки не відповідали вимогам ст.251 КПК, оскільки не містили зазначення часу винесення, часу початку виконання та тривалості негласної слідчої дії, в них не було відображено застосування відеоконтролю за злочином в порядку ст.270 КПК України;
  • - при проведенні оперативної закупки було використано грошові засоби невстановленого походження;
  • в протоколах про результати контролю за вчиненням злочину у формі оперативної закупки були відсутні підписи легендованих осіб та підписи учасників процесуальної дії, не відображено застосування відеоконтролю за вчиненням злочину;
  • у матеріалах провадження були відсутні процесуальні рішення щодо фіксування негласних слідчих дій технічними засобами в порядку ч.2 ст.252 КПК;
  • показання свідків, які були понятими при документуванні оперативних закупок визнані такими, що не мають самостійного доказового значення, оскільки не містять відомостей щодо обставин збуту наркотичного засобу, які вони сприймали безпосередньо.

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області врахував аргументи захисту, викладені під час розгляду справи, та 11 грудня 2015  рокусвоїм вироком виправдав чотирьох жінок. Лише одну з п’ятьох обвинувачених біло  засуджено до 2 років 1 місяця позбавлення волі і звільнено від покарання у зв’язку із фактичним відбуттям строку призначеного покарання.

Ця історія – ще один доказ того, як можливість отримати безоплатну правову допомогу змінила життя людей, врятувавши їх від років в’язниці. Тим більше, враховуючи, що у ромів, як у представників  найбільш незахищених верств населення, найменше шансів отримати захист фахових юристів.

*Довідка
Жінок обвинувачували у вчиненні одразу декількох кримінальних правопорушень, передбачених:  
Ч.2, стаття 307. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.
Ч.2, стаття 304.Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність.
Ч.2, стаття 309.Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту.
Ч.1,стаття 321.Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту або збут отруйних чи сильнодіючих речовин або отруйних чи сильнодіючих лікарських засобів.
Ст.263 КК України. Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.