GK News 2 - шаблон joomla Видео
Log in
updated 1:26 PM EET, Feb 4, 2020
Україна на IX Європейському Форумі ProBono: обмін досвідом та генерування нових ідей
  • Written by Олена Орлова, ІРЦ «Правовий простір»
  • Published in  Події
  • 0 comments
Представники української делегації на римському Форумі Pro Bono.   Фото: Українська фундація правової допомоги
Представники української делегації на римському Форумі Pro Bono.

Протягом трьох днів - з 11 по 13 листопада 2015 року в Римі, на IX Європейському Форумі ProBono, експерти напрямку ‪ProBono розповідали про свій досвід та генерували нові ідеї. Українську Біржу ProBono представили Українська фундація правової допомоги та Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ).

Головна думка експертів форуму полягає в тому, що Pro Bono – це не лише частина роботи юриста, а надзвичайно широке поняття. Відкриваючи форум, директор PILnet у Європі Атанас Політов  і адвокат Pro Bono з Великобританії Айрін Хан зазначили:

-      Pro Bono не може бути прийнято поза контекстом юридичної професії. Найкраще: напрям Pro Bono повинен бути в рамках великих недержавних організацій а також юридичних організацій, які можуть вплинути на становлення юридичної освіти та їх принципів. Якщо ми як недержавна організація хочемо створити культуру Pro Bono, нам потрібно зв’язатись з великими юридичними організаціями, наприклад асоціаціями юристів, які є ключовими та інструментом розвитку і визначення цих кращих практик прозорості, рівних можливостей і доступу до правосуддя. Це є істотними результатами Верховенства Закону. Закон сам по собі не є достатнім. Ми потребуємо принципів, як зрозуміти справедливість. Справедливість потребує адвокатів.

1220888888888888888888888

Рим. IX Європейський Форум ProBono. День другий. Фото: Українська фундація правової допомоги.

Українську Біржу Pro Bono на форумі представили виконавчий директор Української фундації правової допомоги Микола Сіома, виконавчий директор УГСПЛ Аркадій Бущенко та програмний директор УГСПЛ Максим Щербатюк. Вони розповіли учасникам про досвід Pro Bono в Україні, презентували друковані матеріали з описом можливостей біржі Pro Bono.

122222222222222222222222222

Микола Сіома, виступаючи на сесії третього дня, розповів про Біржу Pro Bono, про справи, які вдалося виграти завдяки роботі Біржі. Фото: Українська фундація правової допомоги.

-      Після подій 2014-2015 років, Майдану та війни на Сході і Півдні України українське суспільство дуже розраховує на своєчасну та якісну правову допомогу. Певною мірою цей запит може задовольнити система безоплатної правової допомоги, над якою працює держава, громадські та донорські організації. Але успішне виконання цих ініціатив може бути реалізоване за підтримки соціально-відповідального юридичного бізнесу - Pro Bono, - зазначив під час доповіді Микола Сіома.

Коментуючи подію «Правовому Простору», він також розповів, щоосновна увага учасників була прикута до забезпечення правовою допомогою біженців.

-      У Європі їх зараз багато. Це люди з бідних країн, вони не говорять англійською чи французькою. Вони – інші: за етнічним походженням, культурою. Учасники форуму обговорювали, як їм допомогти, задовольнити велику потребу на захист, - ділиться пан Сіома. -  Водночас проблеми України їх дивували: «В чому проблема? У вас є ваш уряд, ваші люди - у своїй країні. Вони знають українську, мають спільні традиції. Чому їх не можуть забезпечити юридичною допомогою?..» Ми пояснювали, що держава декларує право на захист. Але чиновники, як і звичайні люди, виконують не всі обіцянки. Ще одна причина -  обмежений бюджет, в країні немає для цього грошей.

12241663333333333333333333

Друковані матеріали від Української біржі Pro Bono - до уваги світових експертів. Фото: Українська фундація правової допомоги.

Також присутні говорили про необхідність залучення первинної правової допомоги в систему Правової допомоги Pro Bono. Зупинилися, зокрема, на досвіді Британії, де всі адвокати мають надавати послуги Pro Bono. Тому всі громадяни країни забезпечені безоплатною правовою допомогою, і у держави немає потреби виділяти на це кошти: попит повністю задовольняють адвокати.

Представники Української Гельсінської спілки з прав людини презентували кейси  Фонду стратегічних справ*. Найважливішим на цьому форумі програмний директор УГСПЛ Максим Щербатюк вважає розвиток Pro Bono в Європі, можливість поширення кращих практик та контакти з колегами з НУО та великими юридичними компаніями, зацікавленими у Pro Bono. Максим наводить такий приклад кращих практик: велика юридична фірма DLA Piper в об'єднанні з громадськими організаціями, що опікуються проблемами біженців,  допомагає Pro Bono вирішувати проблеми численної кількості цих людей:

-      А&L Goodbody працює з Незалежним правовий центром Ірланської ради з питань біженців, щоб розширити надання унікальних безоплатних послуг Pro Bono для людей, які претендують на статус біженця в Ірландії. З 2013 року фірма надала особам, які шукають притулку, юридичні консультації загальною вартістю більше 380 тисяч євро. Більше 120-ти юристів - у тому числі партнерів та працівників - беруть участь у цьому проекті, який є першим прикладом результативної співпраці в Ірландії. У той час, коли юридична допомога для цієї категорії людей скорочуються, ініціатива А&L Goodbody забезпечує практичні і необхідні консультації тим, хто їх потребує.

Також, за словами Максима Щербатюка, компанія DLA Piper  часто допомагає Pro Bono громадським організаціям вирішувати юридичні питання щодо функціонування організації.

В цілому, протягом  трьох днів учасники розглянули питання кризи мігрантів у Європі, Pro Bono у Італії, глобальні цілі Pro Bono, рух за свободу ЛГБТ-спільнот та інші соціально-важливі питання, які лежать в основі напряму Pro Bono.

*Презентація англійською – у додатку до статті.

У статті використані матеріали порталів ulaf.org.ua та pro-bono.in.ua 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.