GK News 2 - шаблон joomla Видео
Log in
updated 1:26 PM EET, Feb 4, 2020
Добровольцям надано право отримати статус учасника бойових дій
  • Written by Володимир Орловський, юрист Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров'я
  • Published in  Допомога військовим
  • 0 comments
Володимир Орловський, юрист Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров'я Володимир Орловський, юрист Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров'я

В Україні з 22 червня 2015 року набув чинності закон, який надає право отримати статус учасника бойових дій членам добровольчих формувань. Це дає можливість добровольцям, які брали участь в АТО, отримувати відповідні пільги, переваги та соціальні гарантії. За яких умов можна отримати статус, які документи слід для цього оформити – у наступній консультації.

Три умови отримання статусу учасника бойових дій добровольцями:

  1. Членство у добровольчому формуванні, яке було утворено або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України,
  2. Безпосередня участь в антитерористичній операції,
  3. Включення добровольчого формування до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших військових формувань та правоохоронних органів.

    Закон покладає на Антитерористичний центр при Службі безпеки України і Генеральний штаб Збройних Сил України обов’язок визначати добровольчі формування, які до 22 червня 2015 року виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, МВС, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.

Порядок надання статусу

Порядок надання статусу учасника бойових дій визначено постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413. Він передбачає однакові правила надання статусу, як для колишніх членів добровольчих формувань, так і для усіх інших військовослужбовців.

Рішення про надання статусу приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, які утворюються у Міноборони, МВС, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенетеціарної служби.

Документи і підстави для надання статусу

Обов’язок збору і підготовки документів для розгляду комісією покладається на командира військової частини або начальника органу, підрозділу установи, у яких проходить службу колишній член добровольчого формування, який перейшов на військову службу або службу у правоохоронних органах.

Підставою для надання статусу учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення. Такими документами можуть бути витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення.

За наявності зазначених документів командир складає довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за формою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів від 20 серпня 2014 р. № 413 .

Рух документів і терміни подання

Командир зобов’язаний передати ці документи і довідку на розгляд відомчої комісії упродовж 1 місяця з дня завершення виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ). У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, цей строк обчислюється з моменту зарахування особи до списків військової частини (органу, підрозділу), установи, закладу чи призначення їх на відповідні посади.

У разі неподання командиром до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, члени добровольчих формувань, які включені до Збройних Сил України, МВС, Національної гвардії України та інших військових формувань та правоохоронних органів, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії з клопотанням про надання статусу.

Комісія упродовж одного місяця з дня надходження документів приймає рішення про надання, відмову у наданні статусу учасника бойових дій, або повернення документів для доопрацювання у військову частину.

Якщо виникли спірні питання

У разі виникнення спірних питань рішення щодо надання статусу учасника бойових дій приймається міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників АТО.

Рішення комісії або міжвідомчої комісії може бути оскаржено в судовому порядку.

Посилання на законодавство: Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».

Довідка
Фахова безоплатна правова допомога та юридичний супровід учасників АТО (їх родичів), військовослужбовців, осіб, які отримали поранення чи загинули під час служби, були чи перебувають у полоні. За допомогою звертайтесь у такі організації:

Чугуївська міськрайонна громадська організація «Чугуївська правозахисна група»
Адреса приймальні: 63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Рози Люксембург, 16-а
Графік роботи: Пн.-Пт. з 10:00 до 16:00
телефон “гарячої лінії”: 097-179-38-22

Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Адреса приймальні: 14000, м. Чернігів, вул. Горького, 57
Графік роботи: Пн., Ср., Пт. - 10:00 - 16:00
телефон “гарячої лінії”: (0462) 61-25-32

Херсонський обласний Фонд милосердя та здоров'я
Адреса приймальні: 73000, м. Херсон, вул. Фрунзе, 2, офіс 19
Графік роботи: понеділок 10:00-15:00 (з 12 до 13 обідня перерва)
телефон “гарячої лінії”:093-14-77-303, 099-468-38-48

Волинська обласна громадська організація "Центр правової допомоги"
Адреса приймальні: 45000, Волинська обл., м. Ковель, вул. Грушевського, 14
Графік роботи: Пн., Ср., Пт. з 10:00 до 16:00
телефон “гарячої лінії”:095-623-40-11

Білоцерківська міська громадська організація «Правова єдність»
Адреса приймальні: 09100, Київська обл., м. Біла Церква,
вул. Леваневського, 55 (приміщення бібліотеки №8)
Графік роботи: Вт.,Чт., з 10:00 до 14:00
телефон “гарячої лінії”: 096-702-37-47

На сайті «Правовий простір» ви можете отримати правові консультації онлайн чи живе спілкування з юристом.
Мережевий проект «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей, шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів» діє за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.