GK News 2 - шаблон joomla Видео
Log in
updated 1:26 PM EET, Feb 4, 2020
Демобілізовані військовослужбовці продовжать службу у військовому резерві
  • Written by Володимир Орловський, юрист Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров’я
  • Published in  Допомога військовим
  • 0 comments
Юрист Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров’я Володимир Орловський Автор фото Анна Мартинюк
Юрист Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров’я Володимир Орловський

Як відбуватиметься призов резервістів військового оперативного резерву першої черги на військову службу? І як забезпечуватимуться їх трудові права?

Служба у військовому оперативному резерві першої черги стане обов’язковою для звільнених в запас військовослужбовців, які проходили службу за мобілізацією, а також строкову службу.

Такі зміни до закону “Про військовий обов’язок і військову службу” набули чинності 12 квітня 2015 року. Обов’язкове зарахування до резерву триватиме до закінчення особливого періоду, тобто до завершення проведення в Україні мобілізації, або до оголошення військового стану.

У зв’язку з цими змінами 18 травня 2015 року Президент видав Указ № 274/2015 “Про внесення змін до Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України”, яким врегулював порядок проходження служби у військовому резерві в особливий період. Цей наказ набуде чинності після його опублікування.

Також у зв’язку із запровадженням обов’язкової служби у резерві скасовано право демобілізованих, яких зараховано на службу у військовому оперативному резерві першої черги, на шестимісячну відстрочку від повторного призову. Такі зміни до с. 23 закону “Про моблізаційну підготовку і мобілізацію” ухвалені Верховною Радою 19 травня 2015 року, але ще на набули чинності і очікують підпису Президента та опублікування.

Згідно з усіма цими змінами до військового оперативного резерву першої черги можуть бути зараховані ті військовослужбовці, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам проходження служби у військовому резерві, - на посади відповідно до їх військових звань.

Зарахування до резерву здійснюється за наказом командира (начальника) військової частини (установи) під час звільнення військовослужбовців із строкової військової служби або військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період. У наказі вказуються: посада, на яку призначений резервіст; військовий комісаріат, у якому він буде перебувати на військовому обліку; адреса проживання та порядок оповіщення резервіста. Резервіста мають ознайомити з наказом під особистий підпис у день звільнення.

Дані про зарахування військовослужбовця до військового оперативного резерву першої черги заносяться до його військово-облікових документів.

Призов резервістів військового оперативного резерву першої черги для проходження військової служби під час мобілізації здійснюється у разі оголошення загальної мобілізації, або прийняття такого рішення Президентом. У цих випадках призов проводиться у строк, що не може перевищувати 48 годин.

Після набуття чинності Указом Президента № 274/2015 резервісти військового оперативного резерву першої черги будуть зобов’язані:

  1. ознайомитися з наказом командира (начальника) військової частини (установи) про зарахування до військового оперативного резерву першої черги під особистий підпис;
  2. прибути в п'ятиденний термін після звільнення у запас до районного (міського) військового комісаріату за місцем проживання (перебування) для постановки на військовий облік;
  3. під час вибуття з військової частини (установи) та при постановці на військовий облік у військовому комісаріаті уточнити порядок своїх дій на випадок його призову під час мобілізації, на особливий період;
  4. зберігати після звільнення і до кінця особливого періоду військову форму одягу, якою він був забезпечений Міністерством оборони України, та у разі призову під час мобілізації, на особливий період, мати її із собою при прибутті до військової частини (установи);
  5. у разі зміни місця проживання (перебування) або порядку оповіщення повідомити про це відповідного командира (начальника) військової частини (установи) та військового комісара у семиденний термін;
  6. прибути після оповіщення командиром (начальником) військової частини (установи) або військовим комісаром щодо його призову під час мобілізації, на особливий період, протягом 24 годин до військової частини (установи), в якій він проходить службу у військовому резерві, та діяти за вказівками командира (начальника) військової частини (установи)".

Трудові права і грошове забезпечення резервістів

Резервістам на весь час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві здійснюються грошові виплати із розрахунку до двох мінімальних заробітних плат на місяць за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України. Це передбачено ч.11 ст.29 ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу”.

Виплата грошового забезпечення резервістам, які призвані на збори встановлюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про порядок і розміри грошового забезпечення та заохочення військовозобов'язаних та резервістів, грошової виплати резервістам” від 23 листопада 2006 р. № 1644.

Також, у разі виклику резервістів на збори, за ними зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форм власності. Виплата середньої заробітної плати здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. У разі хвороби резервісту виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності.

Резервістам, які не працюють, на весь термін виконання ними обов'язків служби у військовому резерві, включаючи час проїзду до військової частини і назад, виплачується грошове забезпечення в розмірі мінімальної заробітної плати за рахунок Державного бюджету України.

Резервісти не належать до зайнятого населення в Україні і мають право відповідно до законодавства про зайнятість населення бути визнаними безробітними та зареєстрованими у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Як отримати безоплатну правову допомогу?

Військовослужбовці, учасники антитерористичної операції та члени їх родин можуть звернутися за безоплатною правовою допомогою за телефонами “гарячої лінії”:

м. Чугуїв: 097-179-38-22.

м. Чернігів: (0462) 61-25-32

м. Херсон: 093-14-77-303, 099-468-38-48

м. Ковель: 095-623-40-11

м. Біла Церква, 096-702-37-47

Довідка
Фахова безоплатна правова допомога та юридичний супровід учасників АТО (їх родичів), військовослужбовців, осіб, які отримали поранення чи загинули під час служби, були чи перебувають у полоні. За допомогою звертайтесь у такі організації:

Чугуївська міськрайонна громадська організація «Чугуївська правозахисна група»
Адреса приймальні: 63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Рози Люксембург, 16-а
Графік роботи: Пн.-Пт. з 10:00 до 16:00

Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Адреса приймальні: 14000, м. Чернігів, вул. Горького, 57
Графік роботи: Пн., Ср., Пт. - 10:00 - 16:00

Херсонський обласний Фонд милосердя та здоров'я
Адреса приймальні: 73000, м. Херсон, вул. Фрунзе, 2, офіс 19
Графік роботи: понеділок 10:00-15:00 (з 12 до 13 обідня перерва)

Волинська обласна громадська організація "Центр правової допомоги"
Адреса приймальні: 45000, Волинська обл., м. Ковель, вул. Грушевського, 14
Графік роботи: Пн., Ср., Пт. з 10:00 до 16:00

Білоцерківська міська громадська організація «Правова єдність»
Адреса приймальні: 09100, Київська обл., м. Біла Церква,
вул. Леваневського, 55 (приміщення бібліотеки №8)
Графік роботи: Вт.,Чт., з 10:00 до 14:00

На сайті «Правовий простір» http://legalspace.org ви можете отримати правові консультації онлайн чи живе спілкування з юристом.

Мережевий проект «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей, шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів» діє за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.