GK News 2 - шаблон joomla Видео
Log in
updated 12:54 PM EET, Dec 14, 2020
Винуватий, бо… ром, або Як у Золотоноші хочуть засудити відомого правозахисника
Володимир Бамбула Фото: Legalspace.org
Володимир Бамбула

Володимир Бамбула – відомий черкаський правозахисник – зараз перебуває під слідством. Крім усього іншого, його звинувачують у супротиві поліцейському та представникам влади. Хоча жодного конкретного імені постраждалого не називають. Адвокат пана Бамбули вважає це тиском на свого підзахисного з метою завадити його правозахисній діяльності. 

Сталося це 7 січня 2018 року в місті Золотоноша Черкаської області. Жили собі поруч дві родини, в обидвох оселях святкували, було шумно та голосно. Але в одній хаті жили роми, а в другій, скажімо так, не роми. І ось тим людям, які «не роми» чомусь почали заважати сусіди: то діти в них голосно говорять, то ще щось.

Виник конфлікт, в результаті якого сусід вдарив брата пана Володимира Бамбули – Івана. Чоловікові нанесли кілька ударів, розбили обличчя. Викликали поліцію та подзвонили Володимиру Бамбулі, якого завжди викликають, якщо щось стається із ромами, оскільки він є керівником Черкаської обласної ромської громадської організації «Романі Рота». Прибувши на місце конфлікту, пан Володимир побачив, як сусід, який здійснив напад на його брата, знімає всіх на телефон. Він попросив його цього не робити, сусід кинувся на нього з кулаками. Розпочалася бійка. Бамбула вимушений був оборонятися. На місце приїзжав начальник поліції, купа депутатів та чиновників.

Здавалось б, просто побутовий конфлікт: посварилися сусіди. Таке буває часто. Однак цей інцидент був перетворений на ксенофобську кампанію проти ромів.

-      Після того, як цей інцидент набув розголосу, у пресі почали з’являтися наклепи, почалося цькування, - розповідає Володимир Бамбула. – Місцеві мешканці збиралися біля ялинки і вимагали виселити ромів геть. Приходили до наших домів, загрожували підпалом. Але буду чесним: поліція працювала професійно. І протистояння не допустили.

І пан Володимир, і його брат написали заяви в поліцію, зняли побої. Заяву в поліцію також подав і сусід. Але чомусь заяви ромів просто лежали, ніхто ніяких слідчих дій за ними не чинив. А от заяві сусіда дали хід, та ще й який.

Як розповів адвокат Бамбули Дмитро Манжара, справу не тільки «роздули», її навіть перекваліфікували на більш важку статтю. Володимира Бамбулу звинувачують не тільки в нападі на сусіда, але й у спротиві представникам органам влади та поліції. І при цому у справі немає жодного прізвища людини з поліції чи органів влади, яка б постраждала від дій Бамбули. Тобто, невідомо, кому саме він чинив спротив.

Цю справу вже хотіли передавати до суду, але завдяки активності адвоката слідчі дії тривають, бо у справі дуже багато білих плям.

А поки що суд вибрав для Володимира Бамбули запобіжний захід – домашній арешт. Ані те, що у пана Володимира неповнолітня дитина, а ні те, що він підприємець і мусить годувати родину, на суд не подіяло. Апеляційна інстанція запобіжного заходу йому також не змінила. Пан Володимир може виходити з дому тільки тоді, коли його викликають на слідчі дії. І це, звісно, виглядає знущанням. Адже Володимир Бамбула – керівник громадської організації, координатор Європейського центру з захисту прав ромів. Бере участь у міжнародних конференціях, їздить по всьому світу. Його батько Володимир Миколайович – відомий письменник, автор книги «Циганська доля – що вітер в полі». У нього велика родина – дружина та троє дітей. Тобто, ця людина не є небезпечною для суспільства. То чому його закривають в домі без права виходу?

І сам Бамбула, і його адвокат впевнені: ця справа – намагання розправитися із правозахисником, діяльність якого заважає владі.

Володимир Бамбула розповідає, що в Золотоноші дуже часті випадки, коли місцеві мешканці з презирством ставляться до ромів тільки через національність.

-      Рома можуть не пустити в кафе чи ресторан. Якщо ром викликає таксі, таксист може відмовити йому без причин. У місцевій пресі постійно створюється образ рома-злочинця: якщо, не дай Бог, станеться якесь ДТП і за кермом буде ром, обов’язково підкреслять національність, – говорить він.

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.