GK News 2 - шаблон joomla Видео
Log in
updated 12:54 PM EET, Dec 14, 2020
Дотримання прав ромів в Україні: ситуація за останні 5 років
Презентація звіту в Офісі Омбудсмена. Фото: Коаліція ромських НУО України.
Презентація звіту в Офісі Омбудсмена.

Більшість ромів схильні вважати, що їхні проблеми щодо порушення прав людини напряму пов’язані з їхньою національністю. Принаймні так відповіли 81,4 % ромів, опитаних під час соціологічного дослідження «Права ромів в Україні: проблеми, виклики, перспективи»*. Його результати презентували в Офісі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини 19 березня. Дослідження містить дані, зібрані протягом останніх 5 років у 8 областях України представниками ромських громадських організацій.

Як попереджати та протидіяти дискримінації національних меншин України, зокрема ромів. Саме на це були спрямовані рекомендації, надані учасникам зустрічі. До діалогу запросили правозахисників, представників ромских громадських організацій, Коаліції ромських НУО України, Міжнародного фонду «Відродження», Верховної ради України, Секретаріату Міжвідомчої робочої групи з питань виконання плану заходів Ромської стратегії-2020, МВС, поліції, органів юстиції. Зокрема розглянули і окремі випадки проявів дискримінації у нашій країні.

Дослідження, яке тривало з жовтня 2017 року до січня 2018-го, охопило 8 областей: Харківську, Одеську, Полтавську, Закарпатську, Львівську, Черкаську, Чернігівську та Запорізьку. У ньому брали участь 9 громадських ромських організацій:«Романі Черхень» (Ужгород), «Міргородські Рома» (Миргород), «Ромен» (Харків), «Правозахисний Ромський Центр» (Одеса), «Бахтало Дром» (Чернігів), «Романі Рота» (Черкаси),«Бахтало Дром» (Запоріжжя) та Ромський жіночий фонд «Чіріклі».

293893111

Серед учасників презентації - представники ромських громадських оргнаізацій. Фото: Коаліція ромських НУО України.

Автори дослідження мали на меті визначити загальну оцінку дотримання прав ромів в Україні; виявити ключові порушення прав; дослідити ставлення ромів до різних державних органів та взаємодію з ними; проаналізувати стан реалізації Стратегії та участь у ній громадських організацій; дізнатися думку ЗМІ щодо висвітлення ромської проблематики в Україні.  Дані збирали методом інтерв’ювання ромів face-to-face (476 людей), анектування представників ЗМІ (77) та представників громадських організацій, що захищають права ромів (76), представників місцевої влади (81). Також аналізували відповіді на інформаційні запити в державні органи влади.

Аспекти, які дослідили:

 1. Соціально-демографічні характеристики вибірки серед ромської національної меншини: освітній рівень опитаних ромів, мова спілкування у ромських сім’ях, рівень володіння українською мовою, зайнятість та оцінка матеріального становища ромів.
 2. Загальний стан дотримання прав ромів, динаміка змін. Питання «Як ви в цілому оцінюєте дотримання прав всіх громадян України та ромів зокрема?» ставили як самим ромам, так і представникам влади, ЗМІ та громадських організацій.
 3. Власний досвід ромів щодо захисту своїх прав: намагання захистити свої права, причини відмови від захисту своїх прав, найбільш ефективні способи захисту прав людини.
 4. Взаємодія та оцінка роботи державних органів: думки ромів щодо того, хто найбільше порушує їхні права, причини звернення та незвернення ромів до державних органів, представників місцевої влади та правозахисників.
 5. Статистика та звітність державних органів щодо діяльності з інтеграції і захисту прав ромів: розвиток громадських організацій в сфері правозахисту ромів, рівень довіри ромів до громадських організацій.
 6. Ромська проблематика і діяльність ЗМІ: рівень уваги медіа до тематики дотримання прав усіх громадян та прав ромів, довіра останніх до ЗМІ.

 Роми, влада і поліція

Реальне ставлення до тих чи інших органів та установ показало також питання про те, хто найбільше порушує права ромів в Україні. Результати також показали значне негативне ставлення до поліції. У 73 % відповідей роми зазначили, що їхні права не дотримуються саме з боку поліцейських. На другому місці за утиском прав ромів стоять громадяни (43,7 %).

7564811

Думка ЗМІ щодо ромських ГО

Цікаво, що окремим завданням дослідження було дізнатися, як оцінюють журналісти діяльність громадських організацій, які займаються ромською проблематикою. За результатами анкетування виявилося, що 85,7 % журналістів вважають діяльність ромських ГО дуже або скоріше ефективною. У 62, 3 % опитуваних був досвід співпраці з ГО, який здебільшого був успішним. У відкритих відповідях журналісти зазначали, що «роми розпочали активно відстоювати свої права та свободу через громадські організації», «інтеграція ромів можлива через співпрацю держави із громадськими організаціями, держава повинна це робити», «з’явились потужні ромські громадські організації, які захищають права ромів», «співпрацювати із ромською організацією було дуже легко, зробили гарний матеріал».

Динаміка дотримання прав ромів за останні 5 років (вибрані дані):

 • Роми більшою мірою схильні вважати, що їхні проблеми напряму пов’язані із національністю – так відповіли 81,4 % ромів.

 • Понад третина ромів вказали, що ситуація щодо дотримання прав ромів в Україні за останні 5 роківзначно або скоріше покращилася (38,4 %). 29,1 % вказали, що нічого не змінилося. Для чверті опитаних ситуація скоріше або значно погіршилася (25,3 %).

 • Серед головних причин відсутності змін або погіршення ситуації: негативне ставлення до ромів у суспільстві (55,5 %), погане матеріальне становище більшості ромів (53,9 %) та незнання своїх прав і шляхів їхнього захисту (51,6 %).

 • Тільки 22,9 % ромів не стикалися із порушенням своїх прав. 36,8 % зазнавали порушення прав при отриманні соціальної допомоги, 35,3 % - при пошуку роботи та працевлаштуванні, 31,7 % - при оформленні документів. Із недотриманням прав при здобутті освіти стикалися 10,9 %.

 • Майже третина опитаних ромів (29,8 %) навіть не намагалася захистити свої права у разі їхнього порушення. 42 % ромів зазначили, що такі спроби були, але виявилися марними.

 • Ефективними способами захисту прав людини, на думку ромів, є звернення до родичів та пошук потрібних знайомств (43,7 %), звернення до адвоката (39,3 %) та вирішення питань за допомоги хабаря та інших подібних способів (30,5 %). На жаль, такі методи, як звернення до суду (14,1 %), прокуратури (8,6 %) або поліції (6,5 %) вважаються непопулярними серед ромів.

  897655555
 • За словами представників громадського сектору, абсолютна більшість ромів довіряє громадським організаціям (84 %).

 • Третина опитаних журналістів зазначила, що тематика дотримання прав саме ромського населення фактично не знаходить висвітлення у ЗМІ (33,8 %).

 • 85,7 % журналістів вважають діяльність ромських організацій дуже або скоріше ефективною. У 62, 3 % опитуваних був досвід співпраці з ГО, який здебільшого був успішним.

*Повний варіант дослідження – у додатку до статті.

*Довідка
Дослідження проведено в рамках проекту «Право кожного» за підтримки Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження».

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.