GK News 2 - шаблон joomla Видео
Log in
updated 12:54 PM EET, Dec 14, 2020
«Ототожнювати злочинність із ромською національністю не лише протизаконно, а й неправдиво», – ромський правозахисник
Микола Юрченко, керівник громадської організації «Рома України. Терніпе».  Фото: Фейсбук.
Микола Юрченко, керівник громадської організації «Рома України. Терніпе».

Свою позицію щодо діяльності спільноти «Ловці», створеної у Львові для боротьби з так званою «ромською злочинністю», висловив керівник громадської організації  «Рома України. Терніпе»    Микола Юрченко. Він назвав дії «ловців» провокацією з політичним забарвленням, розпалом міжетнічної ворожнечі та такими, що формують хибний імідж Львова. А також закликав суспільство не асоціювати ромів із злочинцями, не обмежувати їхнє право на життя, гідність та повагу.

Микола Юрченко розповів рубриці «Посилення ромських громад» про своє бачення ситуації, проаналізувавши її від початку прецеденту до сьогодні.

Правозахисник вказує на те, що розпал ворожнечі та заклики до радикальних дій вже давно стали чи не нормою у коментарях до публікацій в інтернеті. Після одного з палких обговорень ромської теми у соцмережі Фейсбук  і було створено закриту спільноту «Ловці».

555551

Група «Ловці» була створена вночі 24 січня (00:04), скріншот сторінки зроблений у перші хвилини створення спільноти. Фото надано М. Юрченком.

Про свої наміри виховна ініціатива (саме так назвали себе «ловці») відкрито заявила через ЗМІ у перші дні свого існування. Місцеві новини зарясніли меседжами на кшталт «У Львові створено загін по боротьбі з ромами»…
«Активісти нашої спільноти будуть організовуватись по 4-5 осіб і разом патрулюватимуть вулиці міста. Наша мета – збирати інформацію. Ми будемо все знімати, фотографувати, ловити «на живця» ромів, оточувати їх, а тоді викликати поліцію», – пояснював журналістам  активіст спільноти Богдан Сопотух.

555552

Про першу акцію «ловців» стало відомо з публікації у цій закритій спільноті.  Скріншот надано М. Юрченком.

Реакція правозахисної спільноти

27 січня ГО «Рома України. Терніпе» подала заяви та звернення до Головного Управління Національної поліції Львівської області, прокуратури та на ім’я Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини  Валерії Лутковської*.

7853442

Звернення Львівських ромських активістів було не єдиним: з відповідними листами до широкої громадськості, правоохоронців, органів державної влади та місцевого самоврядування  звернулася Коаліція ромських НУО України, свою офіційну заяву щодо появи антиримських спільно  оприлюднив  Міжнародний фонд «Відродження».

Після цього спільнота «Ловці» дещо змінила опис групи у Фейсбуку, де розтлумачує мету своїх дій. Проте суть об’єднання залишилася незмінною, вважає Микола Юрченко.

555553

Водночас в інтерв’ю Громадському радіо 29 січня активістка «Ловців» Роксолана Лісовська сказала, що їх об’єднання співпрацює з поліцією:

«Правоохоронці надають нам консультації, як діяти, щоб не порушити прав тих громадян, не порушити закону», – зазначила вона. 

На що журналістка Ірина Ромалійська процитувала статтю 161 Кримінального кодексу України «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками». А експерт у студії Євген Савватєєв прокоментував, що поліція має перевірити, чи немає тут розпалення міжнаціональної ворожнечі. 

51950277

Станом на 6 лютого у спільноті «Ловці» – 979 учасників. Фотоскрін сторінки у Фейсбуку. 

Зустріч із правоохоронцями, владою та ЗМІ

Львівські правозахисники 2 лютого ініціювали зустріч із представниками місцевої та обласної влади, ЗМІ, поліції та управлінням безпеки міста (при міськраді). Останні запевнили ромських активістів, що не співпрацюють, не консультують і не підтримують «ловців» і, що будь-які неправомірні дії будуть каратися законом. Іповідомили, що поняття «громадський арешт», яким апелюють «ловці» не існує, тим більше вони не мають права на обшук, пояснює Микола Юрченко.

-      Зі свого боку ми вбачаємо величезну проблему у професійності діяльності ЗМІ, які часто є некоректними – адже саме ця некоректність формує свідомість мас, - додає правозахисник.

27661623

Зустріч у Львові: зліва направо - начальник ГУНП у Львівській області Валерій Середа, керівник ГО «Роми України. Терніпе» Микола Юрченко, активістка організації Галина Юрченко, представник ромської громади Львова. Фото: Фейсбук.

За результатами зустрічі Микола Юрченко зробив наступну заяву:

«На Львівщині проживає понад 1000 ромів, які ведуть осілий спосіб життя, мають документи, освіту, постійне місце роботи. Серед наших ромів є топ-менеджери мережевих розважальних закладів,  регіональних ІТ-компаній, місцевих телевізійних каналів, є держслужбовці, фермери, працівники кулінарної сфери, приватні підприємці, конярі, водії, працівники салонів краси та інші. 

Таким чином тенденція прищеплення злочинності до ромської національності є вкрай несправедливою та хибною. Зі свого боку ми будемо поширювати інформацію про ромів в інформаційному просторі, аби навіть діяльність умілих провокаторів не могла вплинути на свідомість критично мислячих громадян.

Феномен мандрівних ромів, на жаль, все ще має місце в нашому житті. Разом із тим ми  закликаємо суспільство не асоціювати ромів із злочинцями, не обмежувати їхнє право на життя, право на гідність та повагу.
Серед мандрівних ромів, які приїздять до Львова із Закарпаття, є збирачі металобрухту, сортувальники сміття, помічники на городах. Мало соціалізована людина, яка перебуває у скрутній фінансовій ситуації, є безхатьком і не приймається суспільством, усе ж є людиною перш за все.  Таких людей є чимало й серед представників  інших національностей, і не варто вважати це проблемою та болем лише ромської національності – це громадяни України, які потребують належного соціального захисту та підтримки суспільства.

Ми впевнені, що діяльність «ловців» є провокацією з політичним забарвленням, разом із тим формування такої спільноти розпалює не лише міжетнічну ворожнечу, а  створює розбрат у суспільстві, адже, формує хибний іміджі: нацистського міста, де панують безкарність і бездіяльність  влади.

Усі ці фактори можуть спричинити неповоротні події в історії як міста, так і країни – не без участі «зовнішньої ворожої руки» у ромському питанні на Львівщині.

Вже сьогодні можна відстежити, як падають рейтинги Львова у туристичній площині – а це передова галузь нашого міста.

На сьогодні і місто, і область, і правоохоронні структури мають стратегії, покликані перш за все угамувати суспільний бунт, посилити безпеку міста і розбудовувати діалог. Проте ці стратегії наразі не підлягають розголошенню».

27459743

«Роми – не злочинці!» говорить Микола Юрченко в інтерв’ю журналістам Надзвичайних новин телеканалу ICTV. – Так, вулична злочинність у Львові існує, це я вам говорю як львів'янин. Разом із тим, асоціювати її з ромською національністю не лише протизаконно, а й неправдиво. Адже серед ромів (львівських чи таких, що їдуть до Львова з інших міст) чимало сумлінних громадян України». Фото: ГО «Рома України. Терніпе».

*Текст звернення – у додатку до статті. 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.