GK News 2 - шаблон joomla Видео
Log in
updated 12:54 PM EET, Dec 14, 2020
Дії поліції у Золотоноші та Бориславі щодо ромів є порушенням прав людини, – правозахисники

Слідчі дії у містах Золотоноша і Борислав поліція провела з порушенням прав людини по відношенню до представників ромської нацменшини. Про це заявляє Коаліція ромських неурядових організацій України у своїх офіційних листах до представників Верховної Ради і Кабміну. Правозахисники вимагають службового розслідування.

Коаліція ромських НУО 12 грудня 2017 року звернулася з офіційними листами до Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської, голови Комітету ВР  з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорія Немирі та міністра МВС України Арсена Авакова.

У зверненні правозахисники вказують на те, що у двох містах – Золотоноші Черкаської області (7 грудня) та Бориславі Львівської області (10 грудня) – поліція проводила слідчі дії в рамках кримінальних проваджень, порушуючи права людини щодо представників ромської національної меншини.

Два міста – два схожих сценарії дій поліції

Варто зазначити, що в обох містах відбувалися схожі сценарії – у відповідь на різні події, що передували діям поліції.

У листі стверджується, що і в Золотоноші, і в Бориславі правоохоронці «виламували двері до помешкань ромських сімей, не показуючи при цьому жодних документів для проведення оперативно-розшукових дій». З повідомлень ЗМІ, зі слів затриманих та свідків, «до будинків налетіли люди в камуфляжах і масках, вибили молотом двері, проникли у домівки, кричали і нецензурно лаялися. Жінкам наказували ставати на коліна,  били людей по голові...»

Так було у понад 20 сім'ях, до помешкань яких поліціянти проникали і забирали на допити чоловіків, зазначено у зверненні:  «Правоохоронці поводилися жорстоко, на питання про документи відповідали нецензурно, а у кількох випадках навіть побили ромів. У затриманих вилучали мобільні телефони, а під час допитів у них збирали відбитки пальців і з'ясовували місце перебування».

8883

Фотокопія листа Коаліції ромських НУО. 

 

Золотоноша. 7 грудня 2017 року

Зокрема події у Золотоноші докладно описав у своєму зверненні до Омбудсмана Валерії Лутковської від 11 грудня 2017 року керівник Черкаської обласної громадської організації «Романі Рота» Володимир Бамбула. За його словами, зранку 7 грудня до організації звернулися роми Золотоноші і розповіли, що «до їхніх домоволодінь вривалися працівники поліції, не представившись, нічого не пояснюючи, почали застосовувати грубу фізичну силу (побиття) до господарів помешкань, вибивали вікна та двері, ламали меблі, трощили посуд». На місці події, куди виїхали представники ГО, їм пояснили, що проводяться обшуки поліцією з Києва: шукали наркотичні засоби.  

0977

Володимир Бамбула. Фото: Олена Орлова/legalspace.org

«Всього працівників поліції було близько 50-ти», – уточнюють активісти. І зазначають, члени ГО «Романі рота» теж стали жертвами неправомірних дій з боку поліції: «Біля будинків, де проводилися обшуки, стояли і члени нашої організації (близько 10 осіб), серед них були і жінки, до яких теж застосовувалася фізична сила зі сторони працівників поліції та було проведено особистий обшук (розплітали жінкам волосся, вивертали кишені), без пояснень та понятих, при цьому обшук жінок проводили поліцейські-чоловіки».

Описавши докладно події та їх наслідки, у своєму листі від імені організації керівник просить в Омбудсмана допомоги, чесного та об’єктивного розслідування справи та захисту ромської громади від неправомірних дій з боку поліції.  

8881

Фотокопія звернення Черкаської обласної ГО "Романі рота" до Омбудсмана. 

Борислав. 11 грудня 2017 року

Інцидент у Бориславі Львівської області розпочався 10 грудня. Того дня злочинці при пограбуванні жорстоко вбили двох молодих продавців: 27-річного чоловіка і 20-річну жінку. Зранку 11 грудня велика група правоохоронців, зокрема  батальйону особливого призначення «Львів», прибула до помешкань ромів.

І якщо стосовно подій у Золотоноші офіційних коментарів поки немає, львівський конфлікт набув розголосу у ЗМІ.

Так, адвокат Олег Мицик, захисник однієї з ромських родин, прокоментував ресурсу «Радіо Свобода», що  особи у масках не можуть бути задіяні проти мирного населення, надто без жодної на те процесуальної підстави виламувати двері, забирати чоловіків, тримати їх у райвідділі поліції і дактилоскопіювали без жодного права на це.

«Мова не про одну національність, а про безпідставні дії підрозділу, – стверджує адвокат. – Те, що відбулося (у Львові – ред.), це було незаконне порушення недоторканості житла з безпідставним обшуком, скільки б поліція не казала, що обшуку не було. Це були дії працівника правоохоронного органу в помешканні, спрямовані на пошук певних речей. Вивертання шухляд, забирання телефонів і ножів є обшуком. Їм насильно на руки одягали не кайданки, а пластикові зав’язки – і в кожного є сліди від них. Лише після моїх дзвінків відпускали людей. А когось через 7 годин».

19028

Адвокат Олег Мицик. Фото: Фейсбук. 

Водночас у львівській поліції подібні звинувачення заперечуютьі наголошують, що правоохоронці діяли законно в рамках розслідування резонансного злочину, а під час слідчих дій поліція опитувала не лише ромів, а й сотні свідків та знайомих загиблих.

 «Ми змушені були стягнути через такий жорстокий злочин всі сили з усієї області. Цей батальйон «Львів», як інші підрозділи, був для підсилення, для забезпечення публічного порядку, громадської безпеки. Батальйон прикривав оперативних працівників, бо було багато відпрацювань по таких людях, які були неврівноважені, навіть у райвідділі між ними були конфлікти, поліцейські розводили їх, бо в декого була неадекватна поведінка. Ми опитували всіх, кого можна, і з усіх опитаних людей осіб ромської національності була незначна частина, близько 20 чоловік. Ми не йшли до ромських родин, до яких немає претензій. Ми не проводили обшуки в помешканнях, не вибивали вікон і дверей. Усі люди відпущені, ніхто не є затриманий із ромів. Зараз поліція вже працює за межами Борислава і маємо результати», – цитує видання начальника ГУ Національної поліції у Львівській області Валерія Середу.

6541

Валерій Середа. Фото: dyvys.info

Тенденція останніх років: роми все частіше зазнають дискримінаційного ставлення

Прокоментувала ситуацію у Бориславі і директорка Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження» Ольга Жмурко. У коментарі «Радіо Свобода» вона  зазначила:

«Поліція, яка мала б бути на сторожі прав людини, незалежно від етнічного походження, в Бориславі діяла навпаки, перевищуючи повноваження, порушуючи права людини, слідуючи такому дискримінаційному поводженню, який ми називаємо етнічний профайлінґ, тобто профілювання людини за її етнічним походженням…»

Також вона нагадала, що такі облави колись проводили поліцейські Закарпаття та Одещини, де компактно проживають роми.

«Затримання ромів, які здійснюють правопорушення, абсолютно не може бути причиною екстраполяції провини. Ми не можемо поширювати провину на всю спільноту за злочин», – наголосила Ольга Жмурко.

4777

Ольга Жмурко. Фото: radiosvoboda.org

Про те, що роми стали останнім часом, принаймні  з 2016 року, зазнавати порушень прав людини частіше, ніж представники інших національностей, говориться і у вищезгаданому зверненні від Коаліції ромських НУО.  

«Незаконне виселення, підпали тимчасових ромських помешкань, вбивство ромів та інше. Особливо відчувають це на собі представники ромської меншини Закарпатської, Одеської, Харківської областей, які вимушені ховатися в інших містах України у пошуках заробітку або житла…» – вказано в листі.

Варто нагадати, що йдеться про антиромські погроми з подальшим виселенням ромів у у селі Лощинівка Одеської області у серпні 2016 року, підпал ромьського поселення у столичному мікрорайоні Берерзняки у квітні 2017-го, вбивство рома у селищі Вільшани Харківської області16 травня 2017 року.

Враховуючи вищенаведене, Коаліція ромських НУО просить негайно ініціювати проведення службового розслідування щодо дій правоохоронних органів у Золотоноші та Бориславі щодо  правомірності проведення слідчих дій в рамках законодавства України.

За даними керівника Коаліції, адвоката Володимира Кондура, офіційної відповіді на листи поки не було. Триває службове розслідування. 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.