GK News 2 - шаблон joomla Видео
Log in
updated 12:54 PM EET, Dec 14, 2020
Приватизовані земельні ділянки і успадковане майно: чи підлягають поділу при розлученні

Питання, що стосуються поділу майна при розлученні, відвідувачів Херсонського Офісу Мережі правового розвитку при ГО "ІРЦ "Правовий Простір" турбують доволі часто. Настільки, що юрист Офісу Сергій Плахотнюк вирішив за доцільне викласти у вигляді окремої письмової консультації. 

Людей цікавить, яке майно отримане у власність одним із подружжя під час шлюбу підлягає поділу, а яке ні. Переважно такі питання люди ставлять щодо приватизованого майна та майна, отриманого у спадщину.

Отже, яке майно НЕ підлягає поділу між подружжям

Відповідно до статті 60 Сімейного кодексу України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). 

Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, а тому підлягають поділу. Але це правило не стосується майна, яке є особистою приватною власністю дружини і чоловіка.

У статті 57 Сімейного кодексу України визначено перелік майна, що є особистою приватною власністю дружини і чоловіка. Тобто, майно, яке не підлягає поділу. Таким майном є:

- майно, набуте дружиною або чоловіком до шлюбу;

- майно, набуте дружиною або чоловіком за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;

- майно, набуте дружиною або чоловіком за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто;

- житло, набуте дружиною або чоловіком за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»;

- земельна ділянка, набута дружиною або чоловіком за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її, його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України.

Таким чином, приватизовані земельні ділянки і житло, як і майно отримане у власність в порядку спадкування, або як подарунок – не підлягають поділу. 

Однак, щодо приватизованого майна слід знати наступне. Положення сімейного законодавства щодо віднесення приватизованої земельної ділянки до майна, яке особистою приватною власністю одного із подружжя набрало законної сили 13 червня 2012 року після прийняття Закону України «Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо майна, що є особистою приватною власністю дружини, чоловіка» від 17 травня 2012 року.

До 13 червня 2012 року законодавець відносив земельну ділянку, набуту внаслідок безоплатної передачі її одному з подружжя із земель державної або комунальної власності, у тому числі приватизації, до об'єктів спільної сумісної власності подружжя.

Таким чином, до 13 червня 2012 року приватизована земельна ділянка і приватизоване житло є об’єктом спільної сумісної власності, а після 13 червня 2012 року така нерухомість вже є особистою приватною власністю того з подружжя, хто оформив приватизацію.


Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.