GK News 2 - шаблон joomla Видео
Log in
updated 1:26 PM EET, Feb 4, 2020
Моніторинг вищих судів України: де можна "загубитися в часі"
  • Written by Вікторія Ільчишена, керівниця Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку
  • Published in  Події
  • 0 comments
Вікторія Ільчишена, керівниця Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку Фото: Вікторія Ільчишена
Вікторія Ільчишена, керівниця Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку

У серпні керівниця Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку, що діє при Асоціації юристів м. Кам’янець-Подільського Вікторія Ільчишена моніторила судові засідання у вищих судах України. Правозахисниця розповідає про те, як виглядають приміщення судів, про структуру їхньої роботи та яку перевірку треба пройти перед тим, як туди потрапити.

Моніторинг засідань проводився у Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних та кримінальних справ, Вищому адміністративному суді України, Вищому господарському суді України та Верховному суді України.

Цікавим було те, що у кожного з цих судів різний режим роботи та різний порядок розгляду справ, деякі суди розміщені у кількох приміщеннях, тому якщо ти не місцевий і не володієш такою інформацією, знайти буде досить складно.

"Як у казці": Верховний суд України вразив розкішшю та величезними кованими воротами...

verhovniy sud koridor

Фото: Вікторія Ільчишена

У Верховному суді України усі справи призначаються до розгляду на 10.00 і слухаються у визначені дні: вівторок, четвер. Однак інформація про засідання розміщена і на офіційному веб-сайті, і на спеціально обладнаному моніторі, де висвічується кожна наступна справа.

verhovniy sud vorota

Фото: Вікторія Ільчишена

Приміщення суду вразило розкішшю і величезними кованими воротами, розміщеними перед самим судом, де чергував охоронець, і як виявилося, це лише перший етап перевірки встановлення особи, яка йде до суду.

В коридорі самого суду 2 етап перевірки документів: реєстрація в журналі та перевірка на предмет носіння зброї чи заборонених предметів. Зали судових засідань дійсно оснащені за всіма сучасними тенденціями. У коридорі є кулер із водою, зручні дивани та стільці для учасників судового процесу, які очікують на розгляд справи. Жодна із колегій суду не цікавилася іншими особами, присутніми на справі, тобто вільний слухач міг без перешкод потрапити на будь-яке судове засідання. В мене склалося враження, що у вищих судах судді вже звикли до того, що на судових засіданнях присутні слухачі.

Вищий адміністративний суд: чи буде розглядатися справа - знає охорона

 JAZ2349

Фото: Вікторія Ільчишена

У Вищому адміністративному суді України два приміщення, у яких здійснюється розгляд справ, розміщені поряд. Тому щоб потрапити на розгляд справ, довелося з’ясовувати в охорони, чи є в списку відповідна справа, призначена на цей день, оскільки списки справ розміщені на дошці безпосередньо в приміщенні суду перед залами судових засідань. Переконавшись в тому, що я в тому приміщенні, в якому відбудуться заплановані для відвідування судові засідання, пройшовши етап встановлення особи та перевірки на предмет носіння зброї чи заборонених предметів, я потрапила до суду. Справи розглядалися практично без затримок.

Відвідала, як вільний слухач, справу про визнання незаконним та скасування рішення вищої ради юстиції та про внесення подання до Верховної ради України про звільнення судді. В колегії, що складається із 5 суддів, 4 заявили самовідвід через те, що уклали угоду із представником позивача про надання правової допомоги. В моїй практиці таке вперше.

Вищий господарський суд: відчуття часу втрачається

У Вищому господарському суді України відчуття часу втрачається. Жодна із запланованих мною справ не відбулася вчасно. Потрапити на засідання, в принципі, було нескладно. Та ж сама процедура перевірки документів та сумки на носіння заборонених предметів і очікування…на судове засідання. На одному із засідань відбувся цікавий діалог посеред розгляду справи із головуючою суддею, у якої цікавість таки перемогла:

Суддя: А Ви вільний слухач? А що Ви там постійно занотовуєте?
Слухач: Просто дещо записую.
Суддя: Ви по всіх справах ходите?
Слухач: Ммм. Так))

Вищий спеціалізований суд України: цивільні та кримінальні справи розглядаються у різних кутках столиці

У Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ теж кілька приміщень, де відбуваються судові засідання. Причому судова палата у цивільних справах засідає по проспекту Повітрофлотському, 28, в іншій частині столиці. Справи призначаються усі на 10.00: як і ті що розглядаються  судовою палатою у кримінальних справах, так і судовою палатою у цивільних справах.

З моїх власних спостережень (на судових засіданнях в яких я була спостерігачем), усі судді здійснювали правосуддя у мантії з нагрудним знаком, практично всі судді вищих судів дотримувалися процесуальних норм при відправленні правосуддя, не допускали етичних порушень та норм моралі, не порушували законодавства про мову судового процесу, на відміну від багатьох районних, місцевих судів.

Фото: Вікторія Ільчишена

Програму моніторингу судових процесів реалізує Центр політико-правових реформ в рамках проекту OSCE Project Coordinator in Ukraine «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя» за фінансової підтримки уряду Канади.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.