GK News 2 - шаблон joomla Видео
Log in
updated 1:26 PM EET, Feb 4, 2020
Чи потрібно ВПО повідомляти в соцзабез про поїздку у відпустку чи на лікування
Чи потрібно ВПО повідомляти в соцзабез про поїздку у відпустку чи на лікування Фото: Google

Юрист Громадської організації СхідSOS Борис Мельникович, відповідаючи на запитання переселенців під час прямої лінії в редакції видання "Факти та коментарі", зазначив, що про відпустку чи лікування, що триватимуть навіть менш ніж 60 днів, краще повідомити в управління соцзахисту.

- В принципі, по можливості краще повідомити. Тому що потрібно враховувати фактор перевірок отримувачів соціальних виплат. Адже якщо до переселенця прийдуть представники управління соцзахисту, а людини не буде вдома, потім буде досить важко доводити, що він там проживає і лише на час поїхав у відпустку. Тим більше що це може загрожувати припиненням соціальних виплат, - коментує юрист.

Як зазначає правник, в Україні не прийнято масово звертатися до суду. У 2016 році почалася процедура верифікації з боку СБУ, і багато переселенців втратили право на пенсію та інші виплати, які потім довелося відновлювати.

- Я запитував у людей: чому ви не звертаєтеся до суду? Вони відповідали: ми не судимося - ми працюємо. Хоча якщо відкрити реєстр судових рішень у таких справах, з'ясується, що суди найчастіше стають на бік переселенців. Тому що перелік підстав для припинення нарахування пенсій обмежений, а всякі верифікації та інші дії, наслідком яких стає припинення виплат, є неправомірними підставами для цього. Люди, які зверталися до суду, його вигравали, - зазначив правозахисник.

Також Борис Мельникович розповів і про фактори, які можуть стати підставою для припинення виплати пенсії:


- Вони (підстави - ред.) передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Це смерть пенсіонера, надання недостовірних відомостей під час оформлення пенсії, виїзд на проживання за межі України і, можливо, ще пара пунктів. Скажімо, постанова Кабміну № 365, що регулює порядок нарахування переселенцям соціальних виплат, у тому числі пенсій, передбачає, що в разі, якщо людина перебувала більше встановленого терміну на окупованій частині Донецької та Луганської областей, вона позбавляється довідки переселенця, на підставі чого виплата пенсії йому припиняється. Так ось, це неправомірно, і є підставою для звернення до суду. Тому що закон має вищу юридичну силу, ніж підзаконні акти.

Нагадаємо, що юристи Мережі правового розвитку неодноразово допомагали людям зі статусом ВПО поновлювати виплати. Так нещодавно «Правовий Простір» публікував історію про пенсіонера, якому перестали виплачувати пенсію через те, що поїхав до Луганську. Алгоритм дій, який склав для нього юрист, стане в нагоді всім, хто опинився у подібній ситуації.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.